President of Uzbekistan and Prime Minister of Georgia sign the Declaration on the Establishment of Strategic Partnership Relations
July 03, 2026. 15:02 • 2 min
ТАSHKENT, July 3. /Dunyo IA/.   Following the talks, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze signed a Declaration on the Establishment of Strategic Partnership Relations, reports Dunyo IA correspondent.
Several bilateral documents were also exchanged in the presence of the heads of the delegations. These included:
– Agreement on cooperation and administrative assistance in customs matters;
– Cooperation Agreement in information and communication technologies and digitalization;
– Cooperation Agreement in vocational and higher education, science and innovation;
– Cooperation Program between the Government of Uzbekistan and the Government of Georgia for 2026-2027;
– Cooperation Program between the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Culture of Georgia for 2027-2030;
– Memorandum of Understanding between the Ministry of Economy and Finance of Uzbekistan and the Ministry of Finance of Georgia;
– Memorandum of Cooperation on the introduction of the E-Permit electronic permit exchange information system;
– Memorandum of Understanding in agriculture;
– Memorandum of Cooperation in environmental protection;
– Memorandum of Understanding in healthcare;
– Memorandum of cooperation and information exchange on radiation protection and nuclear safety;
– Memorandum of Understanding in labour migration;
– Memorandum of Cooperation in tourism.
As part of the visit, a Memorandum of Cooperation was also signed between the Bureau of Compulsory Enforcement under the Prosecutor General’s Office of Uzbekistan and the National Bureau of Enforcement under the Ministry of Justice of Georgia.