President of Uzbekistan to pay a state visit to Georgia
ТАSHKENT, July 1. /Dunyo IA/.    At the invitation of Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to Georgia on July 2-3, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, program of the visit to Tbilisi includes high-level talks with Georgian President Mikhail Kavelashvili and Prime Minister Irakli Kobakhidze.
Agenda will focus on further strengthening the Uzbek-Georgian relations of friendship and multifaceted cooperation.
Leaders will discuss practical aspects of strengthening political dialogue, deepening inter-parliamentary and interregional cooperation, expanding trade and economic cooperation, and fostering cultural and humanitarian exchanges.
Parties will pay particular attention to promoting cooperation projects in industry, pharmaceuticals, the chemical industry, agriculture, tourism, energy, and the IT sector.
Among the priorities are cooperation in the transport and logistics sector, as well as creating additional opportunities to expand the geography of Uzbek exports.
Leaders will also exchange views on current regional and international issue
Following the summit, a substantial package of bilateral documents covering various areas of cooperation is expected to be signed.