Uzbek Students in Japan participate in an official dialogue
TOKYO, April 21. /Dunyo IA/. Diplomats from the Embassy of Uzbekistan held an open dialogue with Uzbek students studying at the Chiba College of Pharmaceutical Technology, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the students were informed about the opportunities created for youth in our country, measures for their comprehensive support, and efforts to protect the rights and interests of citizens abroad. Matters of interest to the students were discussed, with detailed and well-founded answers provided to all inquiries.
Particular attention was paid to the need for increased vigilance among young people to prevent the influence of various destructive and alien ideologies. Additionally, the students were briefed on the rules of residence in Japan, as well as the nuances of local culture and traditions.
Furthermore, the importance of strict compliance with local legislation was underscored. The measures taken by Japanese law enforcement authorities against foreign nationals involved in legal violations were thoroughly explained.
In conclusion, information was provided regarding the activities of the Diplomatic Mission of Uzbekistan in Tokyo, the operations of the Consular Section, and the range of consular and other services available to compatriots.