A citizen on the Interpol international wanted list has been returned to Uzbekistan
WARSAW, July 17. /Dunyo IA/.   A citizen of the country, F.V., who was on the Interpol international wanted list, has been returned to Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
The return was made possible thanks to organizational and diplomatic measures taken by the Embassy of Uzbekistan, as well as effective cooperation with the Ministry of Justice of Poland. The return operation was secured by the Interpol National Central Bureau under the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan.
A native of the Samarkand region, F.V., born in 1988, was wanted on the basis of an Interpol Red Notice on charges of committing a crime stipulated by Article 168 of the Criminal Code of Uzbekistan.
Citizen was delivered from Warsaw to Tashkent escorted by officers of the Interpol of Uzbekistan.
Embassy noted that this result became another practical outcome of systemic work to protect the interests of citizens of Uzbekistan abroad, develop interaction between law enforcement agencies and return individuals on the international wanted list to the country.