June 26, 2026. 15:30 • 2 min
PRAGUE, June 26 /Dunyo IA/. A delegation of “Uzagrosugurta” JSC, led by Chairman of the Management Board Shukhrat Rasulov, paid a working visit to the Czech Republic from June 18 to 23, reports Dunyo IA correspondent.
One of the key outcomes of the visit was the signing of a Memorandum of Strategic Cooperation with the European Institute of Applied Science and Management (EIASM).
During the visit, the company's representatives completed a professional training program at EIASM in Prague.
The memorandum provides for long-term cooperation in the fields of insurance, artificial intelligence, education, scientific research, and innovation. It also aims to strengthen scientific and practical cooperation between Uzbekistan, the Czech Republic, and other European countries.
The main areas of cooperation will include joint research on the insurance market, the introduction of artificial intelligence technologies and digital solutions, professional training and capacity building, internship and exchange programs, as well as the organization of international forums, seminars, and other professional events.
The signing of the memorandum is regarded as an important step toward modernizing Uzbekistan’s insurance sector, expanding the use of digital technologies, promoting international scientific and practical cooperation, and strengthening human capital.
At the conclusion of the training program, employees of “Uzagrosugurta” JSC who successfully completed the EIASM courses were awarded certificates.