February 04, 2026. 16:14 • 40 sec
• 135BRUSSELS, February 4. /Dunyo IA/. Jamshid Kodirov, a representative of the Customs Committee of Uzbekistan, is participating in a seminar organized by the WCO Pre-accreditation of Technical and Operational Advisors (TOAs) for Authorized Economic Operators (AEO), reports Dunyo IA correspondent.
The seminar is being held in Brussels from 2 to 6 February 2026 as part of the European program of the World Customs Organization (WCO). It aims to prepare customs experts and officials for the pre-accreditation process - the first mandatory stage for international specialists.
The program includes both theoretical and practical assessments designed to test professional knowledge in the field of Authorized Economic Operators (AEO), analytical skills, the ability to prepare recommendations and presentations, simulate WCO international missions and evaluate participants’ readiness to implement projects on behalf of the organization while enhancing the capacity of member countries.