Cardiff University Ready for Active Collaboration with Uzbek Higher Education Institutions
LONDON, January 26. /«Dunyo» IA/. The Embassy of Uzbekistan in the United Kingdom held an online meeting with Becky Dania, Officer for International Cooperation at Cardiff University, «Dunyo» IA’s correspondent reports.
Founded in 1883, Cardiff University currently enrols around 33,000 students and employs approximately 4,000 academic staff. The university offers programs in applied sciences, business management, engineering, arts and social sciences, pharmacy, nursing, and healthcare.
During the discussion, participants addressed opportunities for establishing collaboration between Cardiff University and higher education institutions in Uzbekistan, as well as with the El-Yurt Umidi Foundation.
The UK side expressed Cardiff University’s readiness to build long-term partnerships with Uzbek universities in the future. The meeting concluded with an agreement to further intensify cooperation.