Prospects for further development of cooperation between Uzbekistan and ILO discussed in Geneva
GENEVA, June 11. /Dunyo IA/.  Within the framework of the 114th International Labour Conference in Geneva, Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis and Chairperson of the National Commission on Combating Trafficking in Persons and Decent Work Tanzila Narbaeva held a meeting with Director-General of the International Labour Organization (ILO) Gilbert Houngbo, reports Dunyo IA correspondent.
According to the Senate press service, the meeting addressed the current state and prospects of cooperation between Uzbekistan and the ILO, as well as matters regarding the further promotion of the principles of decent work, social justice and the strengthening of social protection for the population.
Gilbert Houngbo highly commended the active participation of the Uzbek delegation in the 114th session of the International Labour Conference, and highlighted the outcomes of the reforms being implemented in the country across the fields of labour, employment and social protection.
During the conversation, the results of implementing the “Better Work” program in Uzbekistan were noted, and prospects for further expanding cooperation under this initiative, aimed at increasing the country's attractiveness to leading international brands and investors, were discussed.
Mutual interest was reaffirmed in the swift alignment and approval of the new Decent Work Country Programme for 2026-2030. The importance of opening an ILO country office in Tashkent was also specifically emphasized, marking a vital step toward further strengthening institutional cooperation.
Particular attention was paid to ensuring Uzbekistan's full implementation of ratified ILO conventions and continuing systematic work to comply with international labour obligations.
In addition, the growing role of Uzbekistan in promoting ILO initiatives at the regional level was noted. The country's contribution to the implementation of such international initiatives as the Global Accelerator on Jobs and Social Protection and the Global Coalition for Social Justice was emphasized.
Following the meeting, confidence was expressed that further strengthening cooperation will contribute to the promotion of international labour standards and the sustainable socio-economic development of Uzbekistan