August 15, 2026. 09:10 • 2 min
BEIJING, August 15. /Dunyo IA/.  Ahead of the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, Zhang Lifeng, President of the North China University of Technology, conveyed his sincere congratulations and best wishes through Dunyo Information Agency:
- First of all, let me congratulate Uzbekistan and its people on the 35th Anniversary of Independence. In recent years, our university has significantly expanded its partnership with several universities in Uzbekistan. I have personally visited Uzbekistan multiple times and participated in various meetings and conferences between professors and rectors, and I have formed a strong impression of your country's modern development.
Last year, when I visited universities and various enterprises in Uzbekistan, I felt that the people there are very happy and work hard. Uzbekistan has a very promising future.