35th Anniversary of Independence of Uzbekistan broadly celebrated in Hamburg
HAMBURG, September 8. /Dunyo IA/.  Embassy of our country in Germany, in cooperation with “CVJM” association, organized the “Uzbekistan Evening” event dedicated to the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
Event was attended by representatives of the Parliament and Mayor's Office of Hamburg, business circles, tourism associations and companies, compatriots living, working, and studying in Germany, as well as journalists - totalling more than 150 participants.
Ambassador of Uzbekistan Dilshod Akhatov, addressed the opening ceremony of the event. He briefed the participants on the reforms being implemented in New Uzbekistan under the leadership of the Head of State, sustainable economic growth, foreign investment attraction, entrepreneurship support, and achievements in the tourism sector. The consistent development of cooperation with Germany was highlighted, and gratitude was expressed to German partners for their contribution to strengthening bilateral ties.
Arne Platzbecker, Member of the Hamburg Parliament (SPD) and Chairman of the Committee on Culture and Media, congratulated the people of Uzbekistan on the 35th Anniversary of Independence, emphasizing that the country is developing dynamically and occupying a worthy place in the global community.
David Erkalp, Member of the Hamburg Parliament (CDU) and Chairman of the Committee on Economy, Labor, and Innovation, noted the special significance of celebrating the Independence Day of Uzbekistan in Hamburg - “Gateway to the World” and one of the largest economic hubs in Europe. He pointed out the immense potential for developing long-term cooperation between Uzbekistan and Germany in trade and economic spheres.
As part of the evening, the Ambassador of Uzbekistan held a conversation with compatriots working and studying in Hamburg, listening to their proposals and initiatives. Diplomat emphasized that citizens of Uzbekistan abroad are always under the protection of the state, and urged them to contribute to the development of Uzbek-German relations.
A festive reception featuring national cuisine was arranged for the guests, along with a cultural program that included a performance by a young German pianist and Uzbek national dances.
In interviews with Dunyo IA correspondent, the event participants shared their perspectives.
David Erkalp, Member of the Hamburg Parliament:
- Holding the festive event in honour of the 35th Anniversary of Independence specifically in Hamburg makes it even more significant. Hamburg is an important economic hub in Europe with its largest seaport. During the meeting with Mr. Ambassador, we exchanged views on the prospects of economic cooperation. We stand ready to support the expansion of trade and economic ties with Uzbekistan. I congratulate the entire Uzbek people on this great holiday.
Mirko Novak, Managing Director of “LUNO Group”:
- Uzbekistan is a country with great prospects in Central Asia. There is an immense potential for expanding cooperation with Hamburg, especially in the fields of economy and medicine. It is highly important to build bridges between people and familiarize the public with the region. I wish for the strengthening of friendship and mutual understanding between Hamburg and Uzbekistan.
Isabel Hansen, Project Manager at “New Silk Road GmbH”:
- It is a great honour for me to celebrate this occasion with you. Within the framework of our car rally from Hamburg to Shanghai, we have been regularly organizing tours through Uzbekistan since 2006 and have witnessed firsthand how the country is being transformed. Our tourists are always fascinated not only by the historic cities but also by the boundless kindness, sincerity, and hospitality of the Uzbek people. I wish Uzbekistan peace, stability, and prosperity! Happy 35th Anniversary of Independence!"