September 07, 2026. 11:00 • 2 min
• 93ISLAMABAD, September 7. /Dunyo IA/. Leading Pakistani publication “INVOICE” has released a special issue dedicated to the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
“INVOICE” magazine specializes in covering international relations, trade and economic issues, as well as analytical materials by international experts. The publication is issued monthly in English and Urdu.
Special issue features articles on Uzbekistan's achievements over the years of independence, the outcomes of the reforms implemented under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, his international initiatives, as well as the country's rich historical and cultural heritage.
The opening pages of the magazine present an article on the solemn event celebrating the 35th Anniversary of the State Independence of Uzbekistan, which took place in New Tashkent with the participation of President Shavkat Mirziyoyev.
Furthermore, the publication highlights stories about compatriots honoured with state awards for their dedicated work and contribution to the development of the nation.
Separate articles are dedicated to the current state of economic, trade, and investment relations between Uzbekistan and Pakistan, as well as promising areas for further bilateral cooperation.
In addition, the magazine published an exclusive interview with the Ambassador of Uzbekistan, Alisher Tukhtaev. It reviews the significant outcomes of the country's development on the eve of the 35th Anniversary of Independence, the current state of the strategic partnership between Uzbekistan and Pakistan, the dynamics of bilateral relations, and priority areas of multifaceted cooperation.
Issue also features information materials on the tourism potential of Uzbekistan, including the ancient and historic cities of Khiva, Samarkand and Bukhara.