Citizen of Uzbekistan repatriated from Poland with diplomatic assistance
WARSAW, July 19. /Dunyo IA/. Uzbek diplomats, in cooperation with representatives of the Migration Agency, assisted an Uzbek citizen facing difficult circumstances in Poland in returning to his homeland, reports Dunyo IA correspondent.
According to available information, the citizen, identified as B.Zh., had travelled to Poland for employment but found himself in severe financial hardship after losing his job. He subsequently appealed to the Embassy of Uzbekistan for practical assistance in returning home.
Working closely with the Migration Agency, the Embassy took the necessary organizational and diplomatic measures. In view of the citizen's difficult social and financial situation, the Migration Agency's assistance fund covered the cost of his air ticket to Uzbekistan.
In addition, Uzbek diplomats provided the necessary support in arranging his return documents, organizing his journey, and resolving other consular and logistical matters.