WASHINGTON, July 21. /Dunyo IA/.  Authoritative American online publication “Diplomatic Watch” has published articles dedicated to the development of Uzbek-U.S. cooperation, as well as the reforms ongoing in our country in the fields of religious freedom, education and the economy, reports Dunyo IA correspondent.
Publication, headlined “Washington Visit Highlights Uzbekistan’s Expanding Economic Partnership with the United States”, notes that the official visit of Dr. Muzaffar Kamilov, Adviser to the President of Uzbekistan on Religious and Enlightenment Affairs and Rector of the International Islamic Academy of Uzbekistan, also served as an opportunity to present Uzbekistan's achievements in developing bilateral cooperation with the United States to the American public.
Publication cites the Ambassador of Uzbekistan to the U.S., Furkat Sidikov, stating that bilateral relations are currently at their highest level in history. It underscores that in recent years, the volume of mutual trade has exceeded 1 billion dollars, with expectations to reach 2 billion dollars by the end of this year. Concurrently, the export of Uzbek products to the American market has increased significantly.
Author of the publication, Victor Gotevbe, points to qualitative changes in the economic interaction between the two countries. It is noted that Uzbekistan is increasingly acting not only as a recipient of foreign investment but also as an investor, expanding its presence in the American market. The growing interest of American business in Uzbekistan is also emphasized, as evidenced by the visit of the largest delegation of US companies and the implementation of new joint investment projects.
According to “Diplomatic Watch”, the strengthening of economic cooperation is accompanied by the consistent development of political dialogue, institutional interaction and support for the reforms ongoing in Uzbekistan, including ensuring religious freedom and the further democratization of public life.
Second article, headlined “Uzbek Presidential Advisor Dr. Muzaffar Kamilov Explains Uzbekistan’s Approach to Religious Freedom and Educational Reform”, pays special attention to the humanitarian transformations being implemented within the framework of the New Uzbekistan concept.
Publication notes that Dr. Muzaffar Kamilov presented Uzbekistan's approach to the international audience, which is based on the principles of openness, interfaith harmony and international cooperation. It underscores that the reforms in Uzbekistan encompass not only the economy but also the issues of ensuring freedom of conscience, as well as the development of education, science, and academic exchanges.
Author of the publication notes that representatives of 16 officially registered religious confessions peacefully coexist in Uzbekistan, while preserving an atmosphere of mutual respect and tolerance remains one of the critical priorities of state policy.
Special attention is paid to the country's rich historical and cultural heritage and the activities of the Center of Islamic Civilization in Tashkent, which is viewed as an important international platform for studying and popularizing the scientific legacy of outstanding thinkers of the East. The interest of the Uzbek side in expanding cooperation with foreign universities, research centers and the expert community is also emphasized.
In conclusion, “Diplomatic Watch” writes that the consistent reforms ongoing in Uzbekistan contribute to strengthening the country's international standing, expanding mutually beneficial cooperation with the United States, and developing a long-term partnership in the economic, educational and humanitarian spheres.