Embassy of Uzbekistan held a mobile consular reception for fellow citizens working in Scotland
EDINBURGH, May 15. /Dunyo IA/.  Diplomats from the Embassy of Uzbekistan in London conducted mobile consular and legal receptions for citizens of Uzbekistan engaged in labor activities in the Scottish cities of Edinburgh and Dundee, reports Dunyo IA correspondent.
During the receptions, citizens were provided with clarifications on issues related to passport issuance, consular registration, obtaining notarial services, resolving labor disputes in the workplace, as well as other migration-related matters.
Applications and inquiries received from citizens were reviewed on an individual basis. Practical assistance was rendered and relevant legal advice was provided on a number of issues.