Uzbek Citizen who suffered a stroke repatriated from Almaty with assistance of Consulate General
ALMATY, August 6. /Dunyo IA/. Thanks to the assistance of the Consulate General of Uzbekistan, a female compatriot, L.P., who suffered a stroke while working in Almaty, has been returned home, reports Dunyo IA correspondent.
Taking into account the compatriot's appeal and her severe condition, the Consulate General issued her a certificate for return to Uzbekistan and provided practical assistance in purchasing an airline ticket for the Almaty-Tashkent route.
In cooperation with the competent law enforcement and migration authorities of Kazakhstan, her legal departure from the country was ensured in accordance with the established procedure.
In resolving this matter, Consulate General expressed its sincere gratitude to a citizen of Kazakhstan who, on a pro bono basis, provided comprehensive assistance - offering the compatriot accommodation, clothing, and food, assisting in obtaining the necessary documents and helping to resolve other social and welfare issues.
Consulate General will continue its work to protect the rights and legitimate interests of citizens of Uzbekistan abroad, paying special attention to the prompt provision of consular assistance to compatriots who find themselves in difficult life situations.