Uzbekistan to participate in Baghdad International Fair 2026 under “Made in Uzbekistan” Brand
BAGHDAD, December 27. /Dunyo IA/.  From 1 to 7 February 2026, the Iraqi capital will host the “Baghdad International Fair”, where a delegation from Uzbekistan will participate under the national brand “Made in Uzbekistan”, reports Dunyo IA correspondent.
On 24 December, Uzbek business delegation, led by Davron Vakhabov, Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan, held a meeting with Mustafa Nizar Al-Ani, Director General of the Iraqi State Company for Exhibitions and Commercial Services.
The discussions focused on organizational arrangements for Uzbekistan’s participation in the fair, including the setup and management of the Uzbekistan Pavilion.
The delegation also visited the venue of the “Baghdad International Fair” and assessed three alternative locations, covering a total area of 607 square meters, which could be allocated for the Uzbekistan Pavilion.