December 05, 2025. 09:53 • 31 sec
ТASHKENT, December 5. /Dunyo IA/. Yesterday, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, conducted bilateral discussions with Johann Wadephul, Federal Minister for Foreign Affairs of Germany in Vienna, reports Dunyo IA correspondent.
“Pleased to meet with H.E. Johann Wadephul, Federal Minister for Foreign Affairs of Germany, - head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Underscored the growing dynamics of Uzbek–German cooperation. Discussed expanding cooperation in trade, investment, green energy, vocational education, and connectivity.
We also exchanged views on key international and regional topics, as well as the agenda of upcoming events”.