Head of the Foreign Minister of Uzbekistan conducts bilateral and multilateral meetings within the framework of participation in the Council of Foreign Ministers of the OSCE
December 05, 2025. 10:48 • 46 sec
• 140TASHKENT, December 5. /Dunyo IA/. On the sidelines of the 32nd Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) held in Vienna, Bakhtiyor Saidov, Foreign Minister of Uzbekistan conducted a series of bilateral meetings, reports Dunyo IA correspondent.
“32nd OSCE Ministerial Council served as an efficient platform to exchange with our colleagues on different topics ranging from bilateral topics to regional and global trends, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - The discussions once again demonstrated the importance of maintaining open channels of dialogue, especially at a time when global tensions and geopolitical fragmentation continue to grow.
Productive exchanges with partners allowed us to compare approaches, align priorities, and explore new avenues for joint action in areas such as security, connectivity, sustainable development, and others”.