December 05, 2025. 10:14 • 32 sec
ТASHKENT, December 5. /Dunyo IA/. Yesterday, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan met with Maka Botchorishvili, Minister of Foreign Affairs of Georgia in Vienna, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a productive meeting with H.E. Maka Botchorishvili, Minister of Foreign Affairs of Georgia, - head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We reaffirmed the warm and friendly relations between our countries and discussed ways to further enhance our partnership across political, economic, cultural, and regional dimensions.
Our exchange also covered regional and international developments of mutual interest, including the importance of strengthening stability, dialogue, and cooperation across our shared region”.