Uzbekistan and the United Kingdom Strengthen Cooperation in Inclusive Education
LONDON, January 8. /Dunyo IA/. The Ambassador of Uzbekistan, Ravshan Usmanov, met with Gosia Kwiatkowska, Director of the RIX Inclusive Research Centre at the University of East London, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the British side noted the progress made in Uzbekistan in the field of inclusive education and research, as well as important steps taken in providing inclusive education and training specialists.
The meeting also addressed the establishment in Uzbekistan of teacher and specialist training programs in the field of inclusive education, as well as professional development courses, and the organization of training sessions and online seminars using the Centre’s methodology.
The RIX Centre is one of the key research institutions of the University of East London and has extensive experience in inclusive research, education, and public engagement. It maintains an active network of partnerships not only in the United Kingdom but also internationally, working with numerous governmental and non-governmental organizations in the fields of education and social programs.