Uzbekistan showcases investment potential at International Energy Fair in Suzhou
• 190SUZHOU, April 13. /Dunyo IA/. In China's Jiangsu Province, the investment potential of our country was presented at the “Asian Investment and Development” forum during the 11th International “New Energy Industry Chain” Fair, reports Dunyo IA correspondent.
The fair has been held since 2016 by the People's Government in cooperation with the state-owned company “Shanghai Metals Market”. It brings together approximately 500 major companies from over 100 countries. The event's program also includes more than 10 prestigious conferences. The main focus is on sectors such as energy storage systems, electric power, lithium battery materials, recycling, raw material extraction, solid-state batteries and other key industries.
Speaking at the opening ceremony, President of the China-Asia Economic Development Association (CAEDA), Xu Jidong, noted that in a rapidly changing global environment, partner countries must jointly define development directions and mobilize available opportunities.
According to him, going global today is not a choice for companies but a requirement of the times - an irreversible trend. Global industrial and logistics chains are accelerating their regional and diversified transformation. Asia, as the most dynamic growth center of the world economy, home to over 60% of the planet's population, provides more than 40% of global economic growth.
Logan Lu, head of the state-owned company “Shanghai Metals Market”, emphasized that by following the mission to “empower companies and jointly shape the future”, the organization serves as a bridge and a reliable support for enterprises entering global markets. Priority tasks include consolidating high-quality global resources, creating platforms for dialogue between government and business and providing full-cycle professional services.
Participants of the event were provided with information regarding the republic's significant infrastructural potential and the comprehensive set of incentives created for foreign investors. The key advantages of doing business in Uzbekistan were also outlined. Special emphasis was placed on the large-scale reforms being implemented in the country, as well as the progress achieved in economic liberalization, formation of a favorable investment climate and the diversification of foreign trade ties.
It was noted that the mutually beneficial strategic partnership between Uzbekistan and China is consistently strengthening, and interregional cooperation and joint projects in priority sectors are making a significant contribution to the economic development of both countries.
The presentation sparked high interest among Chinese companies, which expressed readiness to develop activities in Uzbekistan in sectors such as energy, agriculture, processing industry, information technology, textiles and “green” technologies.