Uzbekistan Exported USD 136 Million Worth of Goods to Poland in 2025
WARSAW, January 19. /"Dunyo" IA/. The Embassy of Uzbekistan in Poland held an online meeting with domestic exporters to discuss ways to enhance the country’s export potential, "Dunyo" IA’s correspondent reports.
The purpose of the meeting was to introduce entrepreneurs already exporting to the European market—particularly Poland—or planning to enter it, to fellow Uzbek businesspeople with many years of practical experience operating in Poland, as well as to facilitate the exchange of experience, business approaches, advice, and recommendations.
The event was attended by diplomats of the Embassy, Nizomiddin Abdullayev, Head of the Association of Uzbek Entrepreneurs in Poland, Sherzod Kadirov, Head of Bombacio, Bekzod Turakulov, Head of Torva Europe, as well as representatives of regional and district khokimiyats of Uzbekistan, the Export Promotion Agency, and entrepreneurs engaged in manufacturing and export activities.
During the meeting, information was presented on ongoing efforts, achieved results, and future plans related to the export of Uzbek products to Poland. It was noted that exports of Uzbek goods to Europe are growing steadily each year, supported by statistical data on key export sectors.
It was emphasized that in 2025, Uzbekistan exported goods worth USD 136 million to Poland, placing Poland third among European countries and 19th globally in terms of imports from Uzbekistan. The main components of the export structure included textile products (USD 41.4 million), metals and metal products (USD 39.3 million), food products (USD 14 million), as well as fuel, energy resources, and petroleum products (USD 7 million).
Participants underscored that the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the European Union, signed in Brussels on October 24, 2025, has become an important legal framework for the further development of bilateral trade and economic relations and for increasing export potential.
Nizomiddin Abdullayev spoke about the activities of his association, the opportunities available to Uzbek exporters, the use of warehouses, the convenience of document processing, and the development of cooperation among entrepreneurs.
Sherzod Kadirov noted that the main challenges in entering the European market include insufficient market analysis by entrepreneurs, the lack of a long-term strategy, and the absence of export certificates that meet European standards. To address these issues, it was proposed that the state support the certification process through incentives and subsidies, which could lead to a three- to fourfold increase in export volumes.
Bekzod Turakulov, providing insights into Polish legislation and market requirements, emphasized the importance of focusing on online sales, conducting regular analysis of the European market, observing proper standards of electronic correspondence, and preparing comprehensive and high-quality commercial offers.
The meeting continued in a question-and-answer format, during which participants discussed certification types, visa issues, the possibility of using warehouses in Poland, and other practical matters.