Bakhtiyor Saidov: We highly value Italy’s role as one of Uzbekistan’s key and reliable partners in Europe
October 16, 2025. 09:28 • 40 sec
ТASHKENT, October 16. /Dunyo IA/. Yesterday, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan held a meeting with Antonio Tajani, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Italy in Rome, reports Dunyo IA correspondent.
"Pleased to meet with H.E. Antonio Tajani, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Italy, today in Rome. - wrote Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan on his official telegram channel. - Our conversation was open, constructive, and forward-looking. We noted with satisfaction the steady growth of Uzbekistan–Italy relations across all dimensions and reaffirmed our shared determination to further deepen our mutually beneficial cooperation.
We highly value Italy’s role as one of Uzbekistan’s key and reliable partners in Europe and remain committed to advancing our strategic partnership to new heights".