Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan meets with ICESCO Director-General
TASHKENT, July 6 /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov today held a meeting with the Director-General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) Salim bin Mohammed AlMalik, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a meeting with H.E. Salim bin Mohammed AlMalik, Director-General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Expressed our pleasure at his visit to Uzbekistan to participate in the opening ceremony of the First International Forum on Islamic Civilization.
Discussed practical aspects of further strengthening constructive dialogue and effective cooperation with ICESCO in the fields of science, culture, education, and tourism.
Also underscored the implementation of the Action Plan, which outlines the priority areas for expanding bilateral cooperation and carrying out joint projects in the near future”.