Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan meets with Speaker of the Lok Sabha of the Parliament of India
August 04, 2026. 16:00 • 2 min
TASHKENT, August 4. /Dunyo IA/. Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with Om Birla, Speaker of the Lower House of the Parliament of India (Lok Sabha)in New Delhi, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a warm and substantive meeting with H.E. Om Birla, Speaker of the Lok Sabha of the Parliament of the Republic of India, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Emphasized the important role of parliamentary diplomacy in further strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and India. We discussed ways to deepen inter-parliamentary dialogue, enhance the activities of friendship groups and promote the exchange of experience in the field of lawmaking.
Om Birla warmly recalled his visit to Uzbekistan last year and once again expressed his sincere appreciation for the warm reception and traditional hospitality extended during the 150th Anniversary Assembly of the Inter-Parliamentary Union”.