Bakhtiyor Saidov conveyed the sincere greetings and best wishes of the President of Uzbekistan to the President of Turkmenistan during the meeting in Ashgabat
July 15, 2026. 09:30 • 2 min
• 151TASHKENT, July 15. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov who is on a visit to Ashgabat met with the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, reports Dunyo IA correspondent.
“We were honoured to be received in Ashgabat by H.E. Serdar Berdimuhamedov, President of Turkmenistan, – wrote the head of MFA of Uzbekistan on his telegram-channel. – We conveyed the sincere greetings and best wishes of H.E. Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan.
Noted with satisfaction the dynamic development of the strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan. Close and productive engagement continues at all levels, while bilateral trade is steadily growing.
Reaffirmed our commitment to continuing our joint efforts to further deepen the centuries-old bonds of friendship and good-neighbourliness between Uzbekistan and Turkmenistan.