Bangkokdagi yong‘in oqibatida 27 kishi halok bo‘ldi, ko‘plab odam jarohatlandi
BANGKOK, 13-iyul. /“Dunyo” AA/. Tailand poytaxtidagi “Na Ladprao” pivoxonasida yuz bergan yong‘in oqibatida kamida 27 kishi halok bo‘ldi, 63 odam jarohatlandi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri “Bangkok Post” nashriga tayanib.
Yong‘in 12-iyul kuni kechqurun Bangkokning shimoliy qismida boshlangan. Qutqaruvchilar yong‘inni taxminan yarim soat ichida qurshab olganini maʼlum qildi.
Tailand bosh vaziri Anutxin Chanvirakunning aytishicha, kamida 27 kishi halok bo‘lgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, yong‘indan oldin sahna yaqinida tutun paydo bo‘lgan, keyin portlash sodir bo‘lgan, shundan so‘ng xona tezda tutunga to‘lgan.
Bangkok gubernatori Chadchart Sittipantning aytishicha, 63 kishi shifoxonalarga yetkazilgan, ulardan 22 nafari og‘ir ahvolda. Hozirda qurbonlarning shaxsini aniqlash davom etmoqda, chunki ularning aksariyati voqea paytida hujjatsiz yoki hushsiz holatda bo‘lgan.
Dastlabki maʼlumotlarga ko‘ra, yong‘inga qisqa tutashuv sabab bo‘lgan. Tergovchilar shift materiallarini va tashrif buyuruvchilarni evakuatsiya qilishni qiyinlashtirishi mumkin bo‘lgan favqulodda chiqish yo‘llaridagi ehtimoliy muammolarni tekshirmoqda. Yong‘indan so‘ng bino o‘rab olingan va sud ekspertizasi xodimlari yongan binolarni ko‘zdan kechira boshlagan.
Halok bo‘lganlar orasida dastlab Laos fuqarosi borligi tasdiqlangan. Qolgan qurbonlarning shaxsi va fuqaroligi aniqlanmoqda.
Yong‘in Tailanddagi ko‘ngilochar maskanlar xavfsizligi haqida yangi savollarni keltirib chiqardi. 2022-yilda mamlakat sharqida joylashgan musiqiy bardagi yong‘inda 14 kishi halok bo‘lgan, 2009-yilda esa Bangkokdagi “Santika” tungi klubidagi yong‘in 66 kishining hayotiga zomin bo‘lgan va 200 dan ortiq kishi jarohatlangan edi.