May 13, 2026. 10:55 • 59 soniya
Milliy statistika qo‘mitasi maʼlumotiga ko‘ra, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,7 ming kishiga ko‘pdir. O‘sish surʼati 48,9 foizni tashkil etgan.
Safarlarning asosiy qismini turistik tashriflar bo‘lgan. Xususan, Germaniyaning 4 ming 336 nafar fuqarosi O‘zbekistonga sayohat qilish maqsadida kelgan. Bundan tashqari, 393 kishi qarindoshlarini yo‘qlash, 414 nafari xizmat yuzasidan, 44 kishi tijorat maqsadida, 37 nafari o‘qish uchun hamda 4 kishi tibbiy xizmat olish uchun mamlakatimizga tashrif buyurgan.
Germaniyadan kelayotgan sayyohlar sonining ortishi nemis jamoatchiligining O‘zbekistonning turizm salohiyatiga, uning boy tarixiy-madaniy merosiga, zamonaviy sayyohlik yo‘nalishlari va ishbilarmonlik hamkorligi imkoniyatlariga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganidan dalolat.
Bu dinamika O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi gumanitar, iqtisodiy va turizm aloqalari mustahkamlanib borayotganini aks ettiradi.