Samarqandda “Sharq taomlari” gastronomik festivali bo‘lib o‘tdi
SAMARQAND, 24-mart. /“Dunyo” AA/. 23­–24-mart kunlari Samarqand shahridagi Alisher Navoiy ko‘chasida “Sharq taomlari” gastronomik festivali bo‘lib o‘tmoqda, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri voqea joyidan.
Festival bayram shukuhi va dasturlarga boy tarzda o‘tdi. Tadbir professional oshpazlar, restoratorlar va pazandachilik san’ati ixlosmandlarini birlashtirib, Sharq va jahon oshxonalarining boy xilma-xilligini taqdim etdi.
Kun davomida festival mehmonlari milliy va xalqaro oshxonalarning eng sara taomlarini tatib ko‘rib, ularning tayyorlanish jarayonini kuzatishdi. An’anaviy va zamonaviy taomlarni tayyorlash sirlarini amaliy tarzda namoyish etgan tajribali oshpazlarning mahorat darslari alohida qiziqish uyg‘otdi.
Mehmonlar nafaqat turli xil taomlarni tatib ko‘rish, balki ularni tayyorlash xususiyatlari, xizmat ko‘rsatish madaniyati va turli xalqlarning pazandalik an’analari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Bunday gastronomik festivallarning o‘tkazilishi Samarqandga tadbir turizmini rivojlantirish, O‘zbekiston milliy taomlarini xalqaro maydonda ommalashtirishga xizmat qildi.
Mintaqaning eng qadimiy madaniy markazlaridan biri bo‘lgan shahar sayyohlik tashabbuslarini faol ravishda kengaytirmoqda, jumladan, yirik oshpazlik tadbirlarini o‘tkazmoqda.
“Sharq taomlari” festivali bahor mavsumining yorqin voqeasi va gastronomiya sanoati mutaxassislari o‘rtasida tajriba almashish, shuningdek, sayyohlarni jalb qilish uchun muhim maydonga aylandi.