Oktabr oyida Serbiyada muddatidan oldin parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi
BELGRAD, 23-avgust. /“Dunyo” AA/. Joriy yilning oktyabr oyida Serbiyada muddatidan oldin parlament saylovlari bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Bu haqda mamlakat prezidenti Aleksandr Vuchich “RTS” telekanalida efirga uzatilgan dasturda maʼlum qildi. Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, ovoz berish 18 yoki 25-oktabrda o‘tkazilishi mumkin va aniq sana yaqin kunlarda eʼlon qilinadi.
Aslida, navbatdagi saylov 2027-yil dekabr oyida bo‘lib o‘tishi kerak edi. Muddatidan oldin ovoz berish qarori mamlakatda bir yarim yildan ortiq davom etayotgan hukumatga qarshi norozilik namoyishlari fonida qabul qilindi.
Norozilik aksiyalari 2024-yil noyabr oyida Novi-Sad shahridagi temir yo‘l vokzalida soyabon qulab, 16 kishi halok bo‘lganidan keyin boshlangan. Namoyishchilar muddatidan oldin saylovlar o‘tkazilishini talab qilib, hukumatni korrupsiya va sodir bo‘lgan voqea uchun yetarlicha masʼuliyatsizlikda ayblamoqda.
Aleksandr Vuchich avvalroq prezidentlik lavozimini muddatidan oldin tark etish niyatida ekanini xabar qilgan, biroq hozircha isteʼfoga chiqish vaqtini aytmagan.
Serbiya Konstitutsiyasiga ko‘ra, bir kishi ikki muddatdan ortiq davlat rahbari lavozimida tura olmaydi. Biroq ekspertlar Serbiya taraqqiyparvar partiyasi g‘alaba qozongan taqdirda, u parlament saylovlaridan so‘ng bosh vazir lavozimiga daʼvo qilishi mumkinligini taxmin qilmoqda.