“Sinxua” AA: Xitoydan O‘zbekistonga 1700 boshdan ortiq qoramol yetkazib berilgan
TOSHKENT, 3 avgust. /“Dunyo” AA/. Xitoy Shimoli-G‘arbidagi Uchjun shahridan O‘zbekistonga 478 bosh yirik shoxli qoramol eksport qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Xitoyning “Sinxua” axborot agentligi maʼlumotiga ko‘ra, 2025 yil noyabr oyidan buyon Uchjun shahri O‘zbekistonga jami 1 ming 700 boshdan ortiq yirik shoxli qoramol yetkazib berdi, ularning aksariyati sog‘in sigirlar.
Mahalliy hokimiyat organlarining maʼlum qilishicha, barcha eksport veterinariya-sanitariya talablariga to‘liq javob beradi. Har bir hayvonga dezinfeksiya va immunizatsiya to‘g‘risidagi hujjatlar hamda karantin sertifikati ilova qilingan.
Uchjun shahar Qishloq xo‘jaligi va qishloq ishlari boshqarmasi shaharning O‘zbekistonga sog‘in sigirlarni eksport qilishdagi asosiy afzalliklarini maʼlum qildi. Mahalliy sog‘in sigirlar yuqori mahsuldorlik va aʼlo darajadagi genetik sifatga ega.
Shahar uzoq vaqtdan beri epizootik kasalliklarning oldini olish va ularga qarshi kurashish bo‘yicha yuqori standartlarni saqlab kelmoqda.
Bundan tashqari, Uchjun va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘xshash iqlim sharoitlariga ega. Bu yerda parvarish qilingan sog‘in sigirlar Markaziy Osiyodagi tabiiy muhit va ozuqa taʼminoti sharoitlariga yaxshiroq moslashgan.