O‘zbekiston Prezidenti raisligida neft-gaz tarmog‘idagi ishlar holati ko‘rib chiqildi
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati maʼlumotiga ko‘ra, joriy yilning birinchi yarmida jamiyat tomonidan 11,5 milliard kub metr tabiiy gaz qazib chiqarildi. Ayni paytda neft, dizel yonilg‘isi, aviakerosin va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish hajmi prognoz ko‘rsatkichlaridan yuqori bo‘ldi.
Yil yakuniga qadar 1 million 100 ming tonna avtobenzin, 983 ming tonna dizel yonilg‘isi, 310 ming tonna aviakerosin, 606 ming tonna suyultirilgan gaz va qariyb 1 million 180 ming tonna sintetik mahsulot ishlab chiqarish ko‘zda tutilgan.
Dunyodagi geosiyosiy vaziyat keskinlashishi natijasida Markaziy Osiyo yo‘nalishida aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Jumladan, O‘zbekistonga amalga oshirilayotgan reyslar soni 2025-yilga nisbatan ko‘paygan. Joriy yil iyul-dekabr oylarida aviakerosinga bo‘lgan talab 375 ming tonnani tashkil etishi, yaʼni o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 27 foizga o‘sishi kutilmoqda. Uning asosiy qismi mahalliy neftni qayta ishlash zavodlari hisobidan qoplanadi.
Shu bilan birga, ayrim hamkor mamlakatlarda neft mahsulotlari eksportiga cheklovlar joriy etilgani sababli muqobil manbalardan, jumladan, Gruziya, Iroq va boshqa davlatlardan aviakerosin import qilish yo‘lga qo‘yildi.
Geologiya-qidiruv ishlarining sifati va hajmini oshirish maqsadida “O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyatini modernizatsiya qilish rejalari haqida ham axborot berildi. Kon-geofizika uskunalarini yangilash va zamonaviy dala 3D seysmik majmuasini xarid qilish uchun 38,8 million dollar yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, xorijiy kompaniyalar, xususan, AQSHning “Schlumberger” kompaniyasi bilan hamkorlikda seysmik maʼlumotlarni qayta ishlash markazini tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilayotgani maʼlum qilindi. Markazda zamonaviy superkompyuter majmuasi o‘rnatiladi, yangi dasturiy taʼminotlar xarid qilinib, seysmik tadqiqotlarda sunʼiy intellektdan keng foydalanish yo‘lga qo‘yiladi.
Mazkur tadbirlar hisobiga yillik 3D seysmik tadqiqotlar maydoni 1 ming 800 kvadrat kilometrdan 5 ming kvadrat kilometrga, o‘rganish chuqurligi esa 4,5 ming metrdan 8 ming metrga yetkaziladi. Tayyorlanadigan istiqbolli geologik tuzilmalar soni 19 tadan 30 taga oshadi.
Quduqlar qurilishida yuqori harorat va bosimga chidamli materiallar, ultratovushli karotaj, real vaqt rejimida geofizik nazorat hamda gorizontal burg‘ilash texnologiyalarini joriy etish choralari belgilangan. Bu murakkab geologik sharoitlarda quduqlar ishonchliligini oshirish, mahsuldor qatlamlardan samarali foydalanish va yuqori debitga erishish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini neft mahsulotlari bilan barqaror va uzluksiz taʼminlash choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shuningdek, tarmoq korxonalarini texnologik yangilash, energiya samaradorligini oshirish, ishlab chiqarish xarajatlarini qisqartirish va belgilangan chora-tadbirlar ijrosini qatʼiy nazorat qilish vazifasi qo‘yildi.