O‘zbekiston va BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi o‘rtasida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xaritasi” imzolandi
Iyul 02, 2026. 10:00 • 3 daq
• 209NYU-YORK, 2-iyul. /“Dunyo” AA/. BMTning Terrorizmga qarshi kurash haftaligi doirasida Davlat xavfsizlik xizmati raisining birinchi o‘rinbosari Botir Tursunov boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi rahbari vazifasini bajaruvchi Aleksandr Zuyev bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tomonlar hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining malakasini oshirish, terrorchilar tomonidan yangi texnologiyalardan foydalanishga qarshi kurashish va terrorizmni moliyalashtirishning oldini olishni nazarda tutuvchi qo‘shma dasturlar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganini yuksak baholadilar.
Tomonlar mojaroli hududlaridan qaytarilgan shaxslarni reabilitatsiya va reintegratsiya qilish bo‘yicha Xalqaro kompetensiyalar markazini tashkil etish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratdilar. Mazkur tashabbus O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2025-yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi minbaridan ilgari surilgan edi.
Mazkur tuzilma Markaziy Osiyoning bu boradagi muvaffaqiyatli tajribasiga tayangan holda, reabilitatsiya sohasida moslashuvchan strategiyalarni ishlab chiqish bo‘yicha global bilim va tajriba almashish maydoniga aylanishi mumkinligi qayd etildi. Markaz faoliyati soha mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish, repatriantlar uchun taʼlim hamda kasbiy rivojlanish yo‘nalishlarini yaratish, shuningdek, ekstremizmning oldini olish va uning tarqalishini barvaqt bartaraf etishga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqishga yo‘naltirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston va BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi o‘rtasida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik bo‘yicha yangi “yo‘l xaritasi” imzolandi. Mazkur hujjat strategik sheriklikning yangi bosqichini boshlab berib, O‘zbekistonga terrorizmga qarshi kurash sohasida keng ko‘lamli ekspert va texnik ko‘mak ko‘rsatilishini taʼminlaydi.
Shuningdek, Nyu-York shahrida O‘zbekiston delegatsiyasi BMTning Terrorizmga qarshi kurash qo‘mitasi Ijroiya direktorati direktori Natalya German bilan muzokaralar o‘tkazib, xavfsizlik sohasidagi qo‘shma tashabbuslarni muhokama qildi.
Xususan, O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutining (SMTI) BMT Terrorizmga qarshi kurash qo‘mitasi Ijroiya direktorati Global tadqiqotlar tarmog‘iga qo‘shilishi istiqbollari muhokama qilindi. Taʼkidlanishicha, bu Institutga terrorizmga qarshi kurash sohasidagi dunyoning yetakchi tahlil markazlari tadqiqotlaridan to‘laqonli foydalanish imkonini beradi.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha tomonlar terrorizm tahdidiga qarshi kurashish borasidagi yaqin hamkorlikni yana-da mustahkamlash muhimligini taʼkidladilar.
BMTning Terrorizmga qarshi kurash haftaligi aʼzo davlatlar, BMT tizimi tuzilmalari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, shuningdek, ekspertlar hamjamiyatini zamonaviy tahdidlarni muhokama qilish hamda BMTning Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida birlashtiruvchi eng nufuzli xalqaro maydonlardan biri hisoblanadi. Mazkur tadbir 26-iyundan 2-iyulga qadar bo‘lib o‘tmoqda.