O'zbekistondagi" deklaratsiyalar muloqoti " Amerika jamoatchiligining diqqat markazida
Vashington, 20-iyun. /Ia Dune/. "Global Engagement Institute" (IGE) NPO veb-saytida joriy yilning may oyida O'zbekistonda bo'lib o'tgan "deklaratsiyalar muloqoti" tarixiy konferensiyasi haqida maqola chop etildi, deya xabar beradi "dunyo"axborot agentligi muxbiri.
Xabar qilinishicha, uning tashkilotchilari IGE va O'zbekiston Prezidenti huzuridagi strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (ismi) bo'lgan. Konferentsiya "har kimning va hamma joyda vijdon yoki e'tiqod erkinligini himoya qilish va targ'ib qilish"bo'yicha ko'p konfessiyali tashabbusga aylandi. Konferensiya tadbirlari Toshkent, Samarqand va Buxoroda bo'lib o'tdi.
Forumda AQSh, Indoneziya, Nigeriya, Gana, Pokiston, Saudiya Arabistoni, Buyuk Britaniya va Vengriyaning taniqli musulmon diniy arboblari va olimlari, nasroniy ruhoniylari va diniy erkinlik bo'yicha mutaxassislari va amaliyotchilaridan iborat xalqaro delegatsiyalar ishtirok etdi. Ularning o'zbek diniy yetakchilari, davlat amaldorlari, olimlar va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari bilan ochiq va samarali muhokamalari bo'lib o'tdi, unda mamlakatning boy sivilizatsiya merosidan insoniyatga ta'sir ko'rsatgan ta'lim, ilmiy va ilohiyotshunoslik ishlanmalari markazi sifatida foydalanishga e'tibor qaratildi.
Deklaratsiyalar muloqotida diniy erkinlik va plyuralizm to'g'risidagi so'nggi yirik deklaratsiyalarni ishlab chiqishda muhim rol o'ynagan rahbarlar ishtirok etdi, jumladan Makka deklaratsiyasi (2019), Marrakech deklaratsiyasi (2016), Jakarta zo'ravon ekstremizm va diniy ta'lim deklaratsiyasi (2018), Potomak deklaratsiyasi (2018), BMTning "ma'rifat va diniy bag'rikenglik"rezolyutsiyasi (2018) va "Punta del Este" inson qadr-qimmati to'g'risidagi deklaratsiya (2018).
Muloqot Buxoro deklaratsiyasining rasmiy qabul qilinishi bilan yakunlandi, unda " har bir insonning fikr, vijdon va din erkinligiga bo'lgan huquqini, shu jumladan o'z dinini yoki e'tiqodini o'zgartirish erkinligini, shuningdek mustaqil ravishda yoki boshqalar bilan birgalikda o'z dinini yoki e'tiqodini o'qitish jarayonida, diniy marosimlarda, diniy marosimlarda,diniy marosimlarda, diniy marosimlarda ibodatlar".
Shuningdek, IGE Toshkentda "din va huquq ustuvorligi", "madaniyatlararo diniy savodxonlik" va "dinlararo munosabatlarni mustahkamlash"kabi yo'nalishlarda uchta o'quv dasturini amalga oshirgani haqida xabar berilgan. Ushbu treninglar Brigham Young universiteti qoshidagi xalqaro huquq va din tadqiqotlari markazi, ko'p tomonlama qo'shnilar tarmog'i, jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda O'zbekiston xalqaro Islom akademiyasi bilan hamkorlikda o'tkazildi. O'quv dasturlarida mahalliy diniy arboblar, musulmon, yahudiy va nasroniy jamoalarining diniy rahbarlari, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari va olimlar ishtirok etishdi.
Eslatib o'tamiz, deklaratsiyalar muloqoti IGE O'zbekiston bilan 2018 yildan beri diniy erkinlikni mustahkamlash bo'yicha mamlakat hukumati bilan o'zaro anglashuv Memorandumini imzolaganidan beri o'zaro hamkorlikka asoslangan.