Shveytsariyadan munosabat: Prezident saylovlari O'zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasini amalda amalga oshirishga misol bo'ldi
Iyul 18, 2023. 17:45 • 2 daq
Jeneva, 18 iyul. /Ia Dunyo/. "Diva International" jurnalida muharrir Mari Fossning prezident saylovida kuzatuvchi sifatida O'zbekistonga tashrifi yakunlari bo'yicha maqolasi chop etilgan, deya xabar beradi "Dune"IA muxbiri.Buxoroda ovoz berish jarayoni monitoringini olib borgan jurnalist o'quvchilarga O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning saylovi va inauguratsiya marosimi haqida gapirib beradi.
Maqolada aytilishicha, 9 iyul kuni bo'lib o'tgan prezidentlik saylovlari O'zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasini amalda amalga oshirishga misol bo'ldi.
Muallif shunday deb yozadi: "saylovda bir nechta nomzodlar ishtirok etgan bo'lsa-da, har qanday kuzatuvchi qayta saylangan prezidentdan g'alaba qozonishi mumkin emasdek tuyuldi, chunki davlat rahbari o'tgan muddat davomida juda yaxshi ish qildi va hamma bundan keyin ham shunday bo'lishini kutmoqda".
Shuningdek, u betaraf, mustaqil kuzatuvchi bo'lib, yillar davomida O'zbekistonga bir necha bor tashrif buyurib, aholining turmush darajasi, barqaror iqtisodiy o'sish sur'atlarini ko'rishdan zavqlanganini ta'kidlaydi.
"Prezident Shavkat Mirziyoyev 35 million aholisi bo'lgan mamlakatni tashqi savdo va investitsiyalar uchun ochdi, shu bilan birga diniy va siyosiy erkinliklar cheklovlarini yo'q qildi", deydi Mari Foss. - Bir nechta saylov uchastkalariga tashrif buyurdi va ular juda yaxshi tashkil etildi. Issiqlik tufayli ko'pchilik erta tongda yoki kechqurun, saylov uchastkalari yopilishidan oldin kelgan. Kunning o'rtalarida, harorat 43 darajaga etganida, ko'pchilik ovoz berish uchun kechgacha kutishni afzal ko'rishdi."
Shveytsariyaning "Diva International" jurnali 2000 yildan beri ingliz, frantsuz va ispan tillarida nashr etilmoqda. Tiraji 5 ming nusxani tashkil etadi. Uning sahifalarida Jenevada joylashgan diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar faoliyatiga bag'ishlangan maqolalar chop etiladi.