AQShga kirishda majburiy viza garovini to‘lashi kerak bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxati kengaytirildi
VASHINGTON, 7-yanvar. /“Dunyo” AA/. AQSh maʼmuriyati mamlakatga kirish uchun ariza topshirishda 15 ming dollargacha garov to‘lashi mumkin bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxatiga yana 25 ta davlatni qo‘shdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
AQSh Davlat departamenti rasmiy saytiga ko‘ra, joriy yilning 21-yanvaridan boshlab viza garovini to‘lash talablari ro‘yxatiga kiritilgan yangi davlatlar qatoriga Jazoir, Angola, Antigua va Barbuda, Bangladesh, Benin, Burundi, Kabo-Verde, Kuba, Jibuti, Dominika, Fiji, Gabon, Kot-d‘Ivuar, Qirg‘iziston, Nepal, Nigeriya, Senegal, Tojikiston, Togo, Tonga, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Venesuela va Zimbabve kiradi.
Qo‘shimchalar maʼmuriyatning qonuniy va noqonuniy immigratsiyani cheklash bo‘yicha kengroq strategiyasi doirasida fuqarolari AQShga viza olish xarajatlarining keskin oshishiga duch kelishi mumkin bo‘lgan, asosan Afrika, Janubiy Amerika va Osiyodagi mamlakatlarning umumiy sonini 38 tagacha oshiradi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq ro‘yxatdan Butan, Botsvana, Markaziy Afrika Respublikasi, Gambiya, Gvineya, Gvineya-Bisau, Malavi, Mavritaniya, Namibiya, San-Tome va Prinsipi, Tanzaniya, Turkmaniston va Zambiya joy olgandi.
AQSh Davlat departamentining tushuntirishicha, garovlar sayyohlar va ishbilarmon tashrif buyuruvchilarning mamlakatda bo‘lish muddatini uzaytirishining oldini olishga qaratilgan bo‘lib, Ichki xavfsizlik vazirligining 2024-yilgi mamlakatlar bo‘yicha vizadan oshib ketishning taxminiy ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi hisobotiga asoslanadi.
Taʼkidlanishicha, zarar ko‘rgan mamlakatlardan viza olish uchun ariza beruvchilar viza uchun suhbat paytida belgilanadigan 5 ming dollardan 15 ming dollargacha garov to‘lashlari kerak bo‘ladi.
Maʼqullangan viza egalariga AQShga faqat uchta aeroportdan biri orqali kirishga ruxsat beriladi: Boston-Logan xalqaro aeroporti, Jon Kennedi xalqaro aeroporti va Vashington-Dalles xalqaro aeroporti.
AQSh tashqi siyosat idorasining taʼkidlashicha, garovga qo‘yish viza berishni kafolatlamaydi va immigratsiya xodimining roziligisiz to‘langan to‘lovlar qaytarilmaydi.
Dasturning kengayishi avgust oyida Davlat departamenti tomonidan boshlangan tajriba loyihasidan so‘ng amalga oshirildi. Bu baʼzi viza talabgorlaridan uzoq muddatli bo‘lish darajasi yuqori bo‘lgan va garov hujjatlarining xavfsizligi yetarli darajada taʼminlanmagan mamlakatlardan viza talab qiladi.
Eslatib o‘tamiz, Oq uy maʼmuriyati o‘tgan yili immigratsiya siyosatiga sayohat qilish, viza olish va AQSh fuqaroligini olish tartibiga taʼsir qiluvchi ko‘plab o‘zgarishlarni kiritdi, chora-tadbirlarning bir qismi 2026-yilda kuchga kirishi rejalashtirilgan.