BMT kosmik texnologiyalardan qishloq xo‘jaligi xizmatida foydalanishni taklif qilmoqda
TOSHKENT, 28-iyul. /“Dunyo” AA/. Oziq-ovqat ishlab chiqarish tizimini o‘zgartirish va uning samaradorligini oshirish uchun kosmik texnologiyalardan (sun’iy yo‘ldoshlar, masofaviy zondlash, raqamli qishloq xo‘jaligi) foydalanish rejalashtirilmoqda, deb xabar beradi “Dunyo” axborot agentligi muxbiri BMT Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari Amin Muhammadning bayonotiga tayanib.
BMT News portali xabariga koʻra, Bosh kotib oʻrinbosari Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni tezlashtirish uchun fazo texnologiyalaridan zudlik bilan foydalanish zarurligini taʼkidladi. “Ko‘proq bardoshli tizimlar qishloq xo‘jaligini o‘zgartirish va iqtisodiy rivojlanishni rag‘batlantirish orqali odamlarga va sayyoramizga yaxshiroq xizmat qiladi, shuningdek, eng zaif qatlamlar, jumladan, ayollar, bolalar, yoshlar va marginallashgan jamoalarning atrof-muhit va salomatligini himoya qilishga yordam beradi”, deya qo‘shimcha qildi u.
Uning so'zlariga ko'ra, murakkab global kontekstda, mojarolardan COVID-19gacha, iqlim inqirozigacha, yangi vositalar, ayniqsa raqamli qishloq xo'jaligining paydo bo'lishi mamnuniyat bilan qabul qilinadi: sun'iy yo'ldoshlar va masofadan zondlash oziq-ovqat ishlab chiqarishni optimallashtirish va maqsadli strategiyalarni ishlab chiqish uchun keng imkoniyatlar yaratadi.
Koinot texnologiyalari allaqachon o'z samaradorligini ko'rsatmoqda - ularni qo'llash fermer xo'jaliklarining unumdorligini oshirish, moddiy xarajatlarni kamaytirish, tuproq sharoitlarini yaxshilash va iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish imkonini beradi. Ushbu innovatsion texnologiyalar, shuningdek, o'simliklar kasalliklarini kuzatish va hosilni bashorat qilish imkonini beradi.
Bugungi kunga kelib, kosmik texnologiyalar allaqachon ekinlarni kuzatish, qurg'oqchilik ehtimolini baholash, bozorni tahlil qilish, biomassa rivojlanishi va suv iste'molini hisoblash uchun qo'llanilmoqda. Ular ekinlarni boshqarish va sug'orish uchun zarur bo'lgan suv miqdorini hisoblash uchun ishlatiladi, shuningdek, mintaqaviy va global darajada qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat xavfsizligiga jiddiy tahdidlarga qarshi kurashishda yordam beradi.
Masalan, aerokosmik texnologiyalar cho'l chigirtkalarining erta paydo bo'lishi uchun ogohlantirish tizimini ishlab chiqishda foydali ekanligini isbotladi. Ushbu tizim vaziyatni tahlil qilish va modellashtirish uchun sun'iy yo'ldosh masofadan zondlash va mikro-dronlardan olingan ma'lumotlarni birlashtiradi.