O'zbekiston Ar-Riyozda o'tayotgan inson huquqlari bo'yicha xalqaro simpoziumda ishtirok etmoqda
AR-RIYOZ, 25-aprel. /"Dunyo" AA/. Inson huquqlari bo'yicha Milliy markaz direktori Akmal Saidov boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi "Odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashishda hamkorlikni mustahkamlash" mavzusidagi xalqaro simpoziumda ishtirok etmoqda, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbir Saudiya Arabistoni Inson huquqlari bo'yicha komissiyasi (IHK) tomonidan tashkil etildi.
Simpoziumning maqsadi odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashish bo'yicha milliy va xalqaro qonunchilik hamda institutsional asoslarni namoyish etishdan iborat. Tadbir, shuningdek, bunday jinoyatlarga qarshi kurashda standart asos bo'lib xizmat qiluvchi mintaqaviy va xalqaro shartnoma hamda konvensiyalarni o'rganishga qaratilgan.
Bundan tashqari, simpozium ushbu turdagi jinoyatlarning keng tarqalgan shakllari, ularning zamonaviy rivojlanishi, himoya qilish va oldini olishning maqbul vositalari, shuningdek, ularga qarshi kurashish bo'yicha ilg'or xalqaro tajriba va tajribalardan foydalanish haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan. Tadbirda odam savdosiga qarshi kurashishning global muammolari va ularni bartaraf etish strategiyasi, shuningdek, ushbu jinoyatlarga qarshi kurashishga qaratilgan xalqaro hamkorlikka alohida e'tibor qaratildi.
Simpoziumda xalqaro tashkilotlar, jumladan, YUNISEF va uning Ko'rfaz mamlakatlaridagi vakolatxonalari, Saudiya Arabistonidagi BMT doimiy koordinatori idorasi, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha tashkiloti, Xalqaro migratsiya tashkiloti, odam savdosiga qarshi kurash bo'yicha "Ibtisam" uyushmasi, shuningdek, mezbon mamlakatning davlat idoralari vakillari ishtirok etmoqda.
Anjumanda O'zbekiston delegatsiyasi rahbari Akmal Saidov mamlakatimizda inson huquqlarini ta'minlash va odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlarga qarshi kurashish tajribasi mavzusida ma'ruza qildi.
U O'zbekistonning inson huquqlari bo'yicha milliy institutlarining inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi so'nggi yutuqlari, Inson huquqlari bo'yicha Milliy markazning BMT inson huquqlari tuzilmalari va Islom hamkorlik tashkiloti inson huquqlari bo'yicha mustaqil doimiy komissiyasi (IHT IHMDK) bilan yaqin hamkorligi haqida ma'lumot berdi.
Xususan, so'nggi yillarda O'zbekistonda milliy qonunchilik bazasi mustahkamlangani, jumladan, odam savdosi bilan shug'ullanuvchilarga nisbatan qattiqroq jazo choralari joriy etilgani, jabrlanuvchilarning himoyasi kuchaytirilgani ta'kidlandi.
Milliy qonunlar xalqaro standartlarga muvofiq qayta ko'rib chiqilib, odam savdosi bo'yicha ishlar aniq belgilandi va ularga tegishli jazo tayinlandi.
Odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish, fuqarolarning mehnat huquqlarini ta'minlash, mavjud muammolarni bartaraf etish maqsadida so'nggi 2 yilda 10 ta normativ-huquqiy hujjat, jumladan, 3 ta qonun, 1 ta Farmon, 2 ta O'zbekiston Prezident qarori va hukumatning 4 ta qarori qabul qilingani ta'kidlandi.
O'zbekiston Milliy reabilitatsiya markazi va nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan odam savdosi va majburiy mehnat qurbonlarini himoya qilish va ularga ko'maklashish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
2023-yilda Markaz 2278 dan ortiq jabrlanganlarga yordam ko'rsatib, ularning jamiyatga qayta integratsiyalashuviga yordam berish uchun psixologik, huquqiy va professional yordam ko'rsatdi.
Respublikada axborot targ'ibotlari keng yo'lga qo'yilgan, xususan, 239 ta axborot-targ'ibot guruhlari tuzilib, jami 9807 ta targ'ibot tadbirlari o'tkazildi.
O'zbekiston xalqaro mehnat tashkiloti, AQSh Davlat departamenti, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi kabi xalqaro va xorijiy tashkilotlar bilan ushbu global muammoga jamoaviy munosabatimizni kuchaytirish uchun faol hamkorlik qilayotgani alohida ta'kidlandi.