Turkiyada erkak eski matrasni yoqib yuboraman deb o'rmonga o't qo'ydi
TOSHKENT, 28-iyul. /"Dunyo" AA/. Turkiya ichki ishlar vaziri Ali Yerlikaya shu haftada mamlakatda sodir bo'lgan o'rmon yong'inlari bilan bog'liq 7 nafar gumonlanuvchi hibsga olingani ma'lum qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
RIA "Novosti" tarqatgan ma'lumotga ko'ra, ulardan biri eski matrasni yoqishga uringan.
"Jandarmeriya 22-27-iyul kunlari o'rmon yong'inlari bilan aloqadorlikda gumon qilingan yetti nafar shaxsni qo'lga oldi, ulardan uch nafari qo'lga olindi, to'rt nafari garov evaziga qo'yib yuborildi", –deb yozdi vazir X ijtimoiy tarmog'ida.
Gap Sakarya va Balikesir viloyatlarida allaqachon o'chirilgan, shuningdek, Karabyuk viloyatida besh kundan beri o'chirishga harakat qilinayotgan yong'inlar haqida bormoqda.
Xususan, A.B.ning eski matrasni yoqishga qaror qilgani tufayli yong'in tezda yaqin atrofdagi o'rmonga tarqaldi, u Sakarya viloyatida hibsga olindi.
To'rkiya atrof-muhit va shaharsozlik vaziri o'zining Murat Kurum X ijtimoiy tarmog'ida ma'lum qilishicha, dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, joriy haftada Antalya, Biledjik, Bursa, Karabyuk, Sakarya, Ushak viloyatlarida sodir bo'lgan o'rmon yong'inlari oqibatida 104 ta ko'chmas mulk obyektlari, jumladan, 68 ta xonadon jiddiy zarar ko'rgan yoki vayron bo'lgan, deb xabar beradi
Iyul oyi boshida Manisa viloyati sudi kanani o'ldirishga urinib, 12 gektar o'rmonga o't qo'ygan erkakni hibsga oldi.