"Oltin qalam" XIX Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlov e'lon qilindi
TOSHKENT, 7-may. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va bir qator tashkilotlar hamkorligida milliy va xalqaro jurnalistikaning eng yuksak yutuqlarini keng ommalashtirish, Yangi O'zbekiston ruhiga mos yangicha tafakkur tarzini shakllantirish, milliy kontentni boyitish, yurtimizda inson qadrini ulug'lash, odamlarning ongu tafakkurini yuksaltirish, jamiyatimizda ochiqlik va oshkoralik muhitini mustahkamlash, OAV xodimlari fuqarolik pozitsiyalarini namoyon etishlari uchun sharoit yaratish hamda jurnalistlarda tanqidiy-tahliliy fikrlashni va ijodiy faoliyatga yangicha yondashuvlarni rag'batlantirish maqsadida "Oltin qalam" XIX Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovini e'lon qiladi.
Asosiy mukofotlar
1 ta Bosh milliy mukofot
Televideniye yo'nalishi bo'yicha
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-, 2-, 3-o'rinlar);
Radio yo'nalishi bo'yicha
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-,2-,3-o'rinlar);
Bosma nashrlar yo'nalishi bo'yicha
Internet nashrlari yo'nalishi bo'yicha
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1-, 2-, 3-o'rinlar).
Chet ellik jurnalistning O'zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali uchun – 1 ta birinchi o'rin, 4 ta ikkinchi o'rin (TV, radio, bosma va internet nashrlari yo'nalishlari bo'yicha).
Shuningdek, 12 ta rag'batlantiruvchi nominatsiya joriy etiladi. Tanlovning rag'batlantiruvchi nominatsiyalari bo'yicha qo'shimcha e'lon beriladi.
Tanlov g'olib va sovrindorlariga:
Tanlov Bosh milliy mukofoti sohibiga maxsus diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va yengil avtomobil tantanali ravishda topshiriladi.
Birinchi o'rinni olgan g'oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 200 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Ikkinchi o'rinni olgan g'oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 175 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Uchinchi o'rinni olgan g'oliblar diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 150 barobari miqdorida pul mukofoti bilan;
Tanlovning rag'batlantiruvchi nominatsiyalari g'oliblari diplom, "Oltin qalam" statuetkasi va bazaviy hisoblashning 100 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Tanlovda har bir ishtirokchining 2024-yil 30-apreldan 2025-yil 30-aprelgacha bosma va internet nashrlarida e'lon qilingan, radio va televideniyeda efirga uzatilgan 5 tadan 7 tagacha materiallari ko'rib chiqiladi. Agar ijodiy jamoa – gazeta tahririyati tanlovda qatnashadigan bo'lsa, gazetaning 5 tadan 7 tagacha sonini, tele yoki radiokanal jamoasi tanlovda ishtirok etadigan bo'lsa, 5 tadan 7 tagacha eng yaxshi ko'rsatuv yoki eng yaxshi eshittirishning elektron varianti (yoxud havolasi) ilova qilinadi.
"2024-yilda chop etilgan publitsistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun" rag'batlantiruvchi nominatsiyasi bo'yicha tanlovda qatnashish istagida bo'lganlar O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasiga kitobidan bir dona taqdim etadi.
Tanlovga taqdim etiladigan ijodiy ishlarga quyidagi hujjatlar ham ilova qilinadi:
muallif va uning professional faoliyati to'g'risidagi qisqacha ma'lumot (obyektivka);
muallifning pasport yoki  ID-karta nusxasi, telefon raqami.
Jamoaviy ishtirok etuvchi OAVning ro'yxatdan o'tkazilganligini tasdiqlovchi guvohnoma nusxasi va tashkilot rahbarining pasport yoki ID-karta nusxasi.
Tanlovga ijodiy ishlar O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va uning hududiy bo'limlari, O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko'magida mamlakatimizning xorijiy davlatlardagi vakolatxonalari orqali, shuningdek, mualliflardan to'g'ridan-to'g'ri elektron shaklda tanlov matbuotda e'lon qilingan kundan boshlab joriy yilning 25-mayga qadar qabul qilinadi.
Matbuot yo'nalishi bo'yicha ijodiy ishlar gazeta yoki jurnalda e'lon qilingan materiallarning nusxasi (pdf formatda);
Internet nashrlari bo'yicha materiallarning havolasi (link, ssilkasi) ko'rsatilgan holda;
televideniye bo'yicha videomateriallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha telegram formatda (annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
radio yo'nalishi bo'yicha audiomateriallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan);
Rag'batlantiruvchi nominatsiya – fotojurnalistika bo'yicha ijodiy ishlar (JPEG, TIFF va PNG formatda annotatsiyasi, qisqacha mazmuni bayoni bilan)
O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasining 99-466-10-25 raqamiga ochilgan (O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasi) telegramiga yuborilishi so'raladi.
Bu yildan boshlab "Oltin qalam" Milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovi 27-iyun - Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kuni bayramiga bag'ishlab tashkil etiladi.
Tanlov g'oliblari ushbu sana munosabati bilan o'tkaziladigan bayram tadbirida tantanali ravishda taqdirlanadi.