Markaziy Osiyo yoshlar forumida barqarorlik va tinchlikni qo'llab-quvvatlash mavzusi muhokama qilinmoqda
Oktabr 23, 2023. 16:13 • 3 daq
• 1702
TOSHKENT, 23-oktyabr. /"Dunyo" AA/. Toshkent shahrida davom etayotgan Markaziy Osiyo yoshlar forumining birinchi yalpi majlisida Yoshlar va global chaqiriqlar: barqarorlik va tinchlikni qo'llab-quvvatlash» mavzusi muhokama qilindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Bunda, avvalo, Nyu-York shahrida bo'lib o'tgan BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yoshlar sohasida yana bir muhim tashabbus – BMT huzurida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko'maklashish bo'yicha ishchi guruh tashkil etishni taklif qilgani ta'kidlandi. Ushbu tashabbus mintaqa yoshlari huquqlarini ta'minlash va amalga oshirishdan eng yuqori darajada manfaatdorlikning yaqqol namunasidir.
Shuningdek, O'zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 2023-yil 15-sentyabrda Markaziy Osiyo davlat rahbarlari yoshlarni jamiyatning madaniy, siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy hayotiga yana-da keng jalb etish uchun shart-sharoitlarni ta'minlashga qaratilgan «Yoshlarga oid siyosatning umumiy yo'nalishlari to'g'risida bitim»ni imzoladilar. Ushbu mintaqaviy hujjatni qabul qilishdan maqsad yoshlar siyosati sohasida hamkorlikni mustahkamlashdir.
Birinchi yalpi majlisga BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy bo'linmasi rahbari Matilda Bogner, O'zbekiston Yoshlar ishlar agentligi direktorining o'rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova moderatorlik qildi.
BMTTDning zo'ravon ekstremizmning oldini olish masalalari bo'yicha xalqaro eksperti Jozef Gayt, xalqaro ekspert Damir Tuzmuxammedov, O'zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi raisi Otabek Shavkatov, nogironligi bo'lgan shaxslar huquqlari bo'yicha faollar – Aliya Turdiyeva (Qirg'iziston) va Firuza Rasmuxamedova (O'zbekiston), Fridrix Ebert nomidagi jamg'armaning O'zbekistondagi vakolatxonasi loyiha menejeri Boburshoh Alimovning ma'ruzalari tinglandi.
Ma'ruzachilar qayd etganlaridek, inson huquqlari bo'yicha ta'lim inson huquqlari va asosiy erkinliklaridan samarali foydalanish uchun muhim bo'lib, bag'rikenglik, kamsitmaslik, tenglik, nizolarning oldini olish, va zo'ravon ekstremizmga qarshi kurashishga yordam beradi. Samarali inson huquqlari ta'limi nafaqat inson huquqlari va ularni himoya qilish mexanizmlari haqida bilim beradi, shuningdek, kundalik hayotda inson huquqlarini ilgari surish, himoya qilish va amalga oshirish uchun zarur bo'lgan ko'nikmalarni rivojlantiradi.
Ishtirokchilar yoshlarning zamonaviy jamiyatdagi asosiy rolini muhokama qildilar. Inson huquqlari bo'yicha ta'lim yoshlar o'rtasida zo'ravon ekstremizmga qarshi kurasha oladigan, xabardor va faol fuqarolarni shakllantirishga qanday yordam berishi mumkinligi ko'rib chiqildi.
Kelgusida yoshlar huquqlari sohasidagi amaliy ishlar va siyosiy tashabbuslar uchun poydevor bo'lib xizmat qiladigan qarorlar va tavsiyalar ishlab chiqish uchun amaliy takliflar ilgari surildi. Davlatlar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati va yoshlar tashkilotlari o'rtasida yoshlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi o'zaro hamkorlikni yana-da mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Spikerlarning aytishicha, yoshlarni ularning huquqlari va manfaatlari bilan bog'liq qarorlar qabul qilish va rejalashtirish jarayonlariga jalb etish juda muhim. Navqiron insonlarning teng imkoniyatlarini ta'minlash, salohiyatini o'stirish va hayotini farovonlashtirishga qaratilgan dastur hamda loyihalarning amalga oshirilishi va rivojlantirilishini rag'batlantirish zarur.