Xitoydan munosabat: O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasidagi munosabatlar do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va o'zaro hurmat tamoyillari asosida muvaffaqiyatli rivojlanmoqda
Aprel 25, 2025. 07:00 • 2 daq
SHANXAY, 25-aprel. /"Dunyo" AA/. Shanxay xorijiy tillar universitetining Shanxay Global boshqaruv va hududiy tadqiqotlar akademiyasi direktori, professor Yan Chen "Dunyo" AA uchun intervyusida Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning 23-24-aprel kunlari Samarqand shahriga buyurgan tashrif haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Hozirgi bosqichda O'zbekiston bilan Turkmaniston o'rtasidagi munosabatlar do'stlik, yaxshi qo'shnichilik va o'zaro hurmat tamoyillari asosida muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Ikki davlat rahbarlari o'rtasida yo'lga qo'yilgan ochiq va ishonchli muloqot ko'p qirrali O'zbekiston-Turkmaniston strategik sherikligini mustahkamlashning asosidir.
Ikki qardosh xalq o'rtasidagi munosabatlarning bugungi darajasiga Prezident Shavkat Mirziyoyev va Milliy yetakchi Gurbanguli Berdimuhamedovning mustahkam siyosiy irodasi va birgalikdagi sa'y-harakatlari mustahkam poydevor yaratdi. Ularning birgalikdagi sa'y-harakatlari ikki davlat kun tartibidagi ko'plab fundamental masalalarni hal etishda asosiy omil bo'lmoqda.
Oliy darajadagi o'zaro aloqalar mamlakatlarning konstruktiv siyosiy muloqotni yanada mustahkamlash va o'zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga intilishining yorqin dalilidir.
Xitoy O'zbekiston va Turkmanistonning chegaradosh viloyatlari o'rtasida intensiv hamkorlikni qayd etishi, transport sohasida maqsadli loyihalar amalga oshirilayotgani muhim ahamiyatga ega. Ikki davlatning integratsiyalashgan avtomobil va temir yo'llari uchinchi mamlakatlar uchun tranzit vazifasini bajaryapti, shuningdek, sohadagi yirik loyihalarni amalga oshirishda o'zaro hamkorlik kuchaymoqda.
Rasmiy Toshkent va Ashxobod Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarining suv-energetika resurslaridan oqilona va kompleks foydalanish hamda mintaqaning ekologik barqarorligini ta'minlashga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. Shu nuqtai nazardan, ikki davlat o'rtasida ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va suv resurslarini boshqarish sohalarida uzoq muddatli konstruktiv hamkorlik izchil rivojlanyapti.
Ikki tomonlama munosabatlarning yana bir muhim yo'nalishi transport-tranzit sohasidir. Transport-logistika aloqalarining rivojlanishi hamkorlik jarayonlarini jadallashtirishga xizmat qiladi. Ikki davlat o'rtasidagi transport aloqalarining integratsiyalashuvi uchinchi mamlakatlar va mintaqalar bozorlariga tez chiqish imkonini beradi. Tomonlar O'zbekiston-Turkmaniston-Kaspiy-Kavkaz transport yo'nalishi imkoniyatlarini maksimal darajada oshirishga intilyapti. Ushbu koridor Gruziya va Turkiyaning Qora dengiz portlariga, shuningdek, Yevropa Ittifoqi bozorlariga chiqishni ta'minlash uchun mo'ljallangan.