Turkiyalik taniqli jurnalist O‘zbekiston bo‘ylab qilgan safari taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi
ANQARA, 12-iyun. /“Dunyo” AA/. Turkiyaning nufuzli “Sabah” gazetasida taniqli jurnalist Yilmaz Bilgenning O‘zbekistonga safari, Toshkent, Samarqand va mamlakatning boshqa tarixiy shaharlaridan olgan taassurotlariga bag‘ishlangan maqolasi e’lon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Nashrda muallif O‘zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi haqida so‘z yuritib, mintaqaning eng qadimiy va hayratlanarli shaharlaridan biri bo‘lgan Samarqandga alohida to‘xtalib o‘tgan. Asosiy diqqatga sazovor joylar qatorida Amir Temur maqbarasi va Registon me’moriy ansambli qayd etilgan. Jurnalist uni “Dunyo mo‘jizasi” hamda mamlakatning ko‘p asrlik tarixi ramzlaridan biri sifatida ta’riflaydi.
Muallif xorijiy sayyohlarning O‘zbekiston madaniy merosiga qiziqishi yuqori ekaniga e’tibor qaratib, mamlakat tarixiy obidalari har yili Osiyo, Yevropa va dunyoning boshqa mintaqalaridan ko‘plab mehmonlarni o‘ziga jalb etishini ta’kidlaydi.
Maqolaning salmoqli qismi O‘zbekiston aholisining Turkiya va turk xalqiga bo‘lgan do‘stona munosabatiga bag‘ishlangan. Jurnalistning so‘zlariga ko‘ra, u safar davomida ko‘p bor samimiy mehmondo‘stlikka hamda O‘zbekiston fuqarolarining turk tili va madaniyatiga bo‘lgan katta qiziqishiga guvoh bo‘lgan.
Nashrda o‘zbek yoshlari orasida turk tilining tobora ommalashib borayotgani, ta’lim dasturlari rivojlanayotgani va ikki davlat o‘rtasida qo‘shma akademik loyihalar mavjudligi ma’lum qilingan. Xususan, muallif oliy ta’lim sohasidagi O‘zbekiston–Turkiya hamkorligi doirasida Toshkent shahrida tashkil etilgan Turkiy davlatlar xalqaro universitetini tilga oladi.
Turk biznesining O‘zbekistondagi ishtiroki kengayib borayotganiga alohida e’tibor qaratilgan. Maqolada turk tadbirkorlarining turizm, mehmonxona biznesi va umumiy ovqatlanish sohalaridagi faoliyati misol qilib keltirilgan, shuningdek, Toshkent va respublikaning boshqa shaharlari infratuzilmasi jadal rivojlanayotgani urg‘ulangan.
Muallifning fikricha, O‘zbekiston va Turkiyani nafaqat umumiy tarixiy va madaniy ildizlar, balki insonlar o‘rtasidagi aloqalarning kengayishi, ta’lim sohasidagi hamkorlik va o‘zaro sarmoyalar hajmining ortishi tufayli mustahkamlanib borayotgan faol rivojlanuvchi strategik sheriklik ham bog‘lab turadi.