O'zbekiston Prezidenti: Biz O'zbekistonda kasaba uyushmalarining erkin va mustaqil faoliyat yuritishi uchun barcha sharoitlarni yaratib berdik va mana shu printsiplarga hamisha sodiqmiz
Oktabr 17, 2025. 17:00 • 6 daq
TOShKENT, 17-oktyabr. /"Dunyo" АА/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev bugun kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan uchrashuv o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" АА muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston yetakchisi o'z nutqida kasaba uyushmalari harakati a'zolariga o'zining yuksak hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi, har bir korxona va tashkilotga ishchanlik muhitini, mehnat jamoalariga rag'bat va adolat ruhini olib kirayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
– Biz bugun Yangi O'zbekistonni barpo etish yo'lida ulkan marralarga intilib, dadil qadam tashlayapmiz. Dunyoda geosiyosiy va iqtisodiy keskinlik avj olib borayotgan hozirgi murakkab davrda yurtimizda tinchlik va xotirjamlikni mustahkamlab, ko'p millatli xalqimiz hayotini yanada yaxshilashga mahkam bel bog'laganmiz. Bu borada mehnatkash va bag'rikeng xalqimiz, har bir yurtdoshimizning o'rni, qo'shayotgan hissasi beqiyos, – dedi Prezident.
Sakkiz yilda iqtisodiyotimizga 130 milliard dollar investitsiya kirib kelgani, minglab yangi quvvatlar ishga tushirilib, millionlab doimiy ish o'rni yaratilgani ta'kidlandi. Xususiy sektorga keng yo'l ochilib, odamlarga munosib mehnat sharoiti yaratib berilgani uchun jon boshiga daromad 3,5 ming dollarga yetdi.
Shu bilan birga, inson huquq va erkinliklarini ta'minlash, mehnatni muhofaza qilish, kafolatlangan ijtimoiy himoyani ta'minlash bo'yicha mustahkam qonuniy asoslar yaratilgani ta'kidlandi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya, Mehnat kodeksi, "Аholi bandligi to'g'risida" va "Kasaba uyushmalari to'g'risida"gi qonunlar qabul qilinishi bu sohada muhim qadam bo'ldi.
O'zbekiston Xalqaro mehnat tashkiloti standartlarini qabul qilayotgan eng faol davlatlar safidan joy oldi. Sakkiz yil oldin ushbu tashkilotning O'zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilingan hujjatlari soni 12 ta bo'lgan bo'lsa, hozirgi kunda 25 taga yetdi.
– Bolalar mehnati va majburiy mehnatga to'liq barham berish uzoq yillar biz uchun eng og'riqli masala bo'lib kelgan edi. Faqat kuchli iroda, qat'iy pozitsiyamiz orqali biz bu murakkab muammoni ijobiy hal qildik, - dedi Prezident.
O'zbekistonning bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berish bo'yicha ilg'or tajribasi Xalqaro mehnat tashkiloti tomonidan namuna sifatida boshqa davlatlarga tavsiya etilgani ham shundan dalolat beradi.
Mamlakatimiz sanoqli davlatlar qatorida Birlashgan Millatlar Tashkilotining "Аdolatli o'tish jarayonlari uchun ish o'rinlari yaratish va ijtimoiy himoya bo'yicha global akselerator" tashabbusida ishtirok etmoqda, Xalqaro mehnat tashkilotining "Ijtimoiy adolat bo'yicha global koalitsiyasi"da qatnashmoqda, mamlakatimiz o'tgan yili ushbu tashkilotning Ma'muriy Kengashi a'zoligiga saylandi.
Bu natijalarda 8 millionga yaqin a'zoga ega, eng xalqchil va katta nodavlat tashkiloti bo'lgan kasaba uyushmalarining munosib hissasi borligi ta'kidlandi.
– Biz O'zbekistonda kasaba uyushmalarining erkin va mustaqil faoliyat yuritishi uchun barcha sharoitlarni yaratib berdik va mana shu printsiplarga hamisha sodiqmiz. Bundan buyon ham kasaba uyushmalariga birlashish huquqini ta'minlash, ularning faoliyatiga aralashmaslik bo'yicha siyosatni qat'iy davom ettiramiz, – dedi Prezident.
Kasaba uyushmalarining korxona va tashkilotlarda mehnatga oid huquqlarni himoya qilishdagi jonbozligi alohida qayd etildi.
Keyingi yillarda 500 mingga yaqin xodimning qonuniy huquqlari himoya qilindi, ularning foydasiga 267 milliard so'm undirib berildi. Ishdagi baxtsiz hodisalar tufayli jabrlangan 1 ming nafar xodimga 35 milliard so'm tovon puli to'lab berilgan. Nohaq bo'shatilgan 13 ming xodim ishga tiklangan.
Kasaba uyushmalarining xalqaro miqyosdagi o'rni va nufuzi ortib bormoqda. Federatsiya tashabbusi bilan 2021-yilda Toshkent shahrida Markaziy Osiyo davlatlari kasaba uyushmalari kengashi tuzildi. 2023 yilda Samarqand shahrida Turkiy davlatlar kasaba uyushmalari tashkilotiga asos solindi. Federatsiya o'tgan yili Xalqaro kasaba uyushmalari konfederatsiyasiga a'zo bo'lgani uning dunyodagi mavqeini yangi bosqichga olib chiqadigan tarixiy voqea bo'ldi.
Uchrashuvda kasaba uyushmalari faoliyatini yanada rivojlantirish va mehnat munosabatlarini yaxshilash bo'yicha kelgusi vazifalar ham muhokama qilindi.
Kelgusi yildan mehnatga haq to'lashning eng kam miqdoriga oid qonunchilik hujjatlari loyihasini ishlab chiqishga Ijtimoiy-mehnat masalalari bo'yicha uch tomonlama respublika komissiyasini (Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Bandlik vazirligi, Ish beruvchilar konfederatsiyasi) ham jalb qilish taklif etildi. Bu mehnatga haq to'lashning eng kam miqdorini belgilashda xodimlar manfaatini kafolatli himoya qilish bo'yicha yangicha yondashuv bo'ladi.
Globallashuv va raqamli taraqqiyot sharoitida mehnat munosabatlari sohasida yangi shakllar, jumladan masofaviy va platformali bandlik keng ommalashmoqda. Bugun ushbu yo'nalishlar iqtisodiy taraqqiyotimizning bir qismiga, ularda faoliyat yuritayotgan odamlar esa mehnat munosabatlarining teng huquqli sub'ektiga aylanmoqda.
Shu bois, kasaba uyushmalari bilan birgalikda platformalarda faoliyat yuritayotgan fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilish va mehnat muhofazasini ta'minlash, ularning hayoti, xavfsizligini sug'urtalash bo'yicha asoslangan takliflarni ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Xotin-qizlarning faol ijtimoiy qatlam bo'lib shakllanishida kasaba uyushmalarini yetakchi kuchga aylantirish uchun bugun barcha imkoniyatlar mavjudligi ko'rsatib o'tildi. Prezidentimiz mehnat bozorida xotin-qizlar uchun teng imkoniyatlar yaratish, ularning hayotda o'z o'rnini topishiga va ijtimoiy faolligini oshirishga ko'maklashish bo'yicha yangi yondashuvlarni joriy etishga chaqirdi.
Har yili mehnat jamoalaridagi gender audit natijalarini muhokama qilib, ish beruvchilar bilan birgalikda xotin-qizlarga yanada qulay mehnat sharoitlarini yaratish maqsadga muvofiq ekani ta'kidlandi.
Kasaba uyushmalari yarashtiruvchi, murosaga keltiruvchi bo'g'in sifatida ish beruvchi va xodim o'rtasidagi nizolarni sudgacha hal qilishda faollik ko'rsatishi muhim ekani qayd etildi.
Shu bilan birga, ish bilan bog'liq baxtsiz hodisalar va kasbga oid kasalliklar haqidagi ma'lumotlarning yaxlit tizimi yo'qligi ko'rsatib o'tildi.
Mas'ul vazirliklarga kasaba uyushmalari bilan birga baxtsiz hodisa va kasbga oid kasalliklarga chalinish holatlari haqidagi ma'lumotlarni olishning yagona tizimini ishga tushirish hamda bunday hodisalar hisobotini yuritish, sabablarini tahlil qilish va unga yechim topish bo'yicha qaror loyihasini kiritish topshirildi.
Tegishli tarmoqlarda mehnat qilayotgan xodimlar huquqlarini ishonchli ta'minlaydigan tashabbuslarni ilgari surish maqsadida vazirlik va idoralar hamda tarmoq kasaba uyushmalari kollegial organlarining qo'shma yig'ilishini doimiy ravishda o'tkazib boradigan tizimni yo'lga qo'yish taklif etildi
Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikda ishlab chiqilayotgan O'zbekistonda munosib mehnat bo'yicha 2030-yilgacha mo'ljallangan dasturda munosib bandlik, mehnat muhofazasi, ijtimoiy sug'urta, gender tenglik, yoshlar va inklyuzivlik masalalariga alohida e'tibor qaratishi zarurligi ta'kidlandi.
Turli sabablar bilan ishsiz qolgan, mehnat jarayonida kasallik yoki nogironlikka chalingan odamlarni ijtimoiy qo'llab-quvvatlash kafolatlarini kuchaytirish ham dolzarb vazifadir.
Shu bois, to'g'ridan to'g'ri amal qiluvchi "Davlat ijtimoiy sug'urtasi to'g'risida"gi Qonun qabul qilinishini tezlashtirib, unda ijtimoiy sug'urta jamg'armasini shakllantirishda ish beruvchi va xodimlar ishtiroki aniq belgilash zarurligi qayd etildi.
Olimlar, soha faxriylari va faollari tomonidan o'tkazilgan o'rganishlar yurtimizda kasaba uyushmalari harakatiga 1905-yilda asos solinganini isbotladi. Shu bois, bu yil butun mamlakatimiz bo'ylab, kasaba uyushmalari harakatining 120 yillik yubileyi keng nishonlanmoqda.
Ushbu sana munosabati bilan Prezidentimiz mehnatkash xalqimizga chuqur hurmat va ehtirom ifodasi sifatida har bir hududda "Kasaba uyushmalari bog'lari"ni tashkil etishni taklif qildi.
– Birgalikda boshlagan ishlarimiz har bir mehnat jamoasi, har bir xodim va uning oilasi uchun manfaatli bo'layotganiga yana bir bor amin bo'ldim. Bundan buyon ham "Inson qadri uchun", degan ezgu g'oya Yangi O'zbekistondagi islohotlarning ustuvor yo'nalishlaridan biri bo'lib qoladi, - dedi davlatimiz rahbari.
So'zini yakunlar ekan, davlatimiz rahbari soha vakillarini O'zbekiston kasaba uyushmalarining 120 yillik yubileyi va yaqinlashib kelayotgan kasaba uyushmalari kuni bilan tabrikladi.
Uchrashuvda kasaba uyushmalari faollari bilan muloqot o'tkazilib, ularning taklif va tashabbuslari tinglandi.