O'zbekiston Prezidenti 23-24-oktyabr kunlari tashrif bilan Bryusselda bo'ladi
TOSHKENT, 22-oktyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayenning taklifiga binoan 23-24-oktyabr kunlari rasmiy tashrif bilan Bryussel shahrida bo'ladi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, tashrif dasturiga muvofiq, Yevropa Ittifoqi poytaxtida ushbu birlashmaning asosiy institutlari rahbarlari bilan ikki tomonlama muzokaralar o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Ko'p qirrali munosabatlarni joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o'tgan oliy darajadagi uchrashuvda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yana-da rivojlantirish va kengaytirishning dolzarb masalalari ko'rib chiqiladi.
Savdo-iqtisodiyot, investitsiya-moliya, innovatsiya, energetika, transport-kommunikatsiya, fan-ta'lim va boshqa ustuvor sohalarda amaliy hamkorlik bo'yicha aniq loyiha hamda dasturlarni ilgari surish e'tibor markazida bo'ladi.
O'zbekiston va Yevropa Ittifoqi o'rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to'g'risidagi bitim imzolanishi ko'zda tutilgan.
Tashrif doirasida O'zbekiston yetakchisi Belgiya rahbariyati bilan uchrashuv o'tkazadi, texnologik va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo'yicha qo'shma rejalarni jadallashtirish maqsadida Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlarini qabul qiladi.