O'zbekiston va Qozog'iston: yangi davrda birodarlik, ishonch va strategik sheriklik va ittifoqlik
TOSHKENT, 14-noyabr. /"Dunyo" AA/. Bugun Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev uch kunlik davlat tashrifi bilan O'zbekistonga keladi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 14–16 noyabr kunlari davlat tashrifi bilan O'zbekistonda bo'ladi.
Ikki mamlakat mustaqilligining dastlabki yillaridan boshlab o'zaro hurmat, yaxshi qo'shnichilik va umumiy strategik manfaatlarga asoslangan mustahkam aloqalar shakllandi.
O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasida diplomatik munosabatlar esa 1992 yil 23 noyabrda o'rnatildi.
So'nggi yillarda amalga oshirilgan oliy darajadagi tashriflar ikki tomonlama munosabatlar tarixida muhim va muhim voqealarga aylandi.
Masalan, 2017 yil 22-23 mart kunlari O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog'istonga davlat tashrifi mamlakatlarimiz o'rtasidagi munosabatlarda mutlaqo yangi, sifat jihatdan yuqori bosqichni boshlab berdi.
Bunga javoban, Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 2019 yil 14-15 aprel kunlari O'zbekistonga davlat tashrifi bilan keldi. Keyingi yillarda davlat rahbarlari bir necha bor uchrashdilar. Xususan, O'zbekiston Prezidenti 2021 yil 5-6 dekabr kunlari Ostonaga tashrif buyurdi. Qozog'iston Prezidenti esa 2022 yil 21-22 dekabr kunlari tashrif bilan Toshkentda bo'ldi. O'zbekiston Prezidenti 2024 yil 7-9 avgust kunlari Qozog'istonga navbatdagi davlat tashrifini amalga oshirdi.
Bundan tashqari, ikki davlat rahbarlari 2023 yil 3 martda Chimkentda, 2024 yil 5 aprelda Xivada va joriy yil 29 martda Olmaotada uchrashdilar.
2025 yil juda sermahsul bo'ldi: Qozog'iston Prezidenti 2025 yil 3-4 aprel kunlari "Markaziy Osiyo-Yevropa Ittifoqi" sammitida ishtirok etish uchun Samarqandga tashrif buyurdi, O'zbekiston Prezidenti esa may va iyun oylarida "Markaziy Osiyo-Italiya" va "Markaziy Osiyo-Xitoy" sammitlarida ishtirok etish uchun ikki marta Ostonaga tashrif buyurdi.
2018 yilda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari mexanizmi alohida ahamiyatga ega. Ushbu maydon mintaqaviy siyosatni muvofiqlashtirish bo'yicha o'ziga xos platformaga aylandi, bu orqali O'zbekiston va Qozog'iston Markaziy Osiyoda barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashga yagona yondashuvni namoyish etayotir.
Mintaqaviy tashabbuslarni birgalikda amalga oshirish o'zaro ishonchni mustahkamlashga, iqtisodiy va transport aloqalarining samaradorligini oshirishga hamda gumanitar aloqalarni chuqurlashtirishga yordam beradi.
Tashqi ishlar vazirliklari o'rtasidagi faol hamkorlik siyosiy muloqotni mustahkamlashning muhim vositasidir. O'zbekiston va Qozog'iston tashqi siyosat idoralari muntazam ravishda BMT, MDH, SHHT, IHT, TDT va boshqa ko'p tomonlama tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni o'z ichiga olgan ikki tomonlama va mintaqaviy masalalar bo'yicha siyosiy maslahatlashuvlar o'tkazib turadi.
2023–2025 yillarda Toshkent va Ostona shaharlarida ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari o'rtasida muntazam maslahatlashuvlar bo'lib o'tdi. Ular davomida tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari, mintaqaviy xavfsizlik masalalari va iqtisodiy loyihalarni jadallashtirish masalalarini muhokama qildi.
1997 yildan beri O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasida Ikki tomonlama hamkorlik bo'yicha qo'shma hukumatlararo komissiya faoliyat yuritmoqda. 2019 yildan beri unga ikki mamlakat Bosh vazirlari hamraislik qilib kelmoqda. Xalqaro hamkorlik kengashining eng so'nggi, 22-yig'ilishi 2025 yil 22–23 oktyabr kunlari Xiva shahrida bo'lib o'tdi.
2021 yildan beri Bosh vazirlar ishtirokida 17 ta tadbir, jumladan, o'zaro tashriflar, shuningdek, O'zbekiston tomoni YEOII yig'ilishlari va yillik "Raqamli Olmaota" forumlarida qatnashdi.
Bundan tashqari, 2018 yilda hududlararo hamkorlik mexanizmi — O'zbekiston va Qozog'iston hududlararo forumi ishga tushirildi. To'rtinchi forum 2024 yil 20-21 oktyabr kunlari Samarqandda o'tkazildi, beshinchisi esa 2026 yilda Qozog'istonda o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Parlamentlararo hamkorlik siyosiy muloqotning muhim tarkibiy qismidir. O'zbekiston Prezidentining 2017 yil mart oyida Qozog'istonga davlat tashrifi davomida ikki mamlakat Senatlari o'rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi. 2018 yil 26 noyabrda O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Qozog'iston Parlamenti Majlisi o'rtasida xuddi shunday hujjat imzolandi.
2020 yilda O'zbekistonda Qozog'iston Parlamenti bilan hamkorlik bo'yicha komissiyasi tuzildi. Qayd etish joizki, Qozog'iston parlamentining ikkala palatasida ham o'zaro hamkorlik guruhlari faoliyat yuritmoqda.
2022 yilda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilovning Qozog'istonga tashrifi davomida tomonlar Parlamentlararo hamkorlik kengashini tuzish to'g'risidagi bitimni imzoladilar. O'shandan beri qo'shma uchrashuvlar, delegatsiyalar almashinuvi va xalqaro parlament forumlarida ishtirok etish muntazam ravishda o'tkazib kelinmoqda.
2025 yil 7 aprelda Qozog'iston Parlamenti Majlisi raisi Erlan Koshanov Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasida ishtirok etish uchun Toshkentga tashrif buyurdi va Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilindi.
Joriy yilning 18-19 avgust kunlari Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva rasmiy tashrif bilan Qozog'istonga bordi va Prezident Qasim-Jomart Toqayev tomonidan qabul qilindi. Shuningdek, Qozog'iston parlamentining ikkala palatasi rahbarlari bilan uchrashdi hamda Ilmiy va ijodiy ziyolilarning birinchi forumida ishtirok etdi.
Muntazam parlamentlararo aloqalar nafaqat siyosiy ishonchni mustahkamlaydi, balki iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik rivojlanishga qaratilgan qonunchilik tashabbuslarini muvofiqlashtirishni ham ta'minlaydi.
Qozog'iston O'zbekistonning uchta eng yirik tashqi savdo sheriklaridan biri hisoblanadi. 2024 yilda O'zbekistonning Qozog'iston mintaqaviy savdo aylanmasidagi ulushi 55,8 foizni tashkil etdi.
2022 yilda ikki mamlakat Bosh vazirlari o'rinbosarlari raisligida Qo'shma loyihalarni monitoring qilish va import o'rnini bosish bo'yicha hukumatlararo ishchi guruhi tuzildi.
Madaniy va gumanitar sohalardagi hamkorlik 1994 yil 10 yanvardagi hukumatlararo kelishuvga asoslanadi. So'nggi yillarda madaniy aloqalarni mustahkamlash uchun o'nlab tadbirlar, jumladan, ko'rgazmalar, festivallar, gastrol safarlari va forumlar tashkil etildi.
2023 yilda Samarqand va Buxoroda Qozog'iston madaniyat kunlari, 2024 yilda esa Ostona va Olmaotada O'zbekiston madaniyat kunlari bo'lib o'tdi.
Turizm sohasidagi sheriklikka alohida e'tibor qaratilmoqda. O'zbekiston va Qozog'iston Buyuk ipak yo'li bo'ylab sayyohlik yo'nalishlarini birgalikda targ'ib qilmoqda. Bu esa madaniy almashinuvni osonlashtiradi, xorijiy sayyohlarni jalb qiladi va yangi ish o'rinlarini yaratyapti. Shuningdek, ziyorat turizmi faol rivojlanmoqda, ikki mamlakat fuqarolari va xorijiy mehmonlar uchun qo'shma turpaketlari tashkil etilmoqda.
Ta'lim va fan sohasidagi yaqin sheriklik gumanitar aloqalarni rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi. Universitetlar o'rtasida akademik almashinuv kengayib bormoqda va ikki tomonlama diplom berish dasturlari doirasida tahsil olayotgan talabalar soni ortib bormoqda. Qozog'istonda O'zbekiston universitetlarining filiallari, O'zbekistonda esa Qozog'iston oliy ta'lim muassasalarining filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Xulosa qilib aytganda, O'zbekiston va Qozog'iston o'zaro ishonch, ochiqlik va qo'llab-quvvatlashga asoslangan strategik sheriklik va ittifoqlik modelini namoyish etmoqda. Ikki tomonlama munosabatlar siyosat va iqtisodiyotdan tortib madaniyat va ta'limgacha bo'lgan barcha asosiy sohalarni qamrab oladi.
Davlat rahbarlari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar aloqalarni yanada mustahkamlash va uzoq muddatli loyihalarni amalga oshirish uchun mustahkam poydevor yaratmoqda. Ikki mamlakatning mintaqaviy va xalqaro formatlarda – Markaziy Osiyo rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari, SHHT, MDH, IHT va boshqa tashkilotlar doirasidagi ishtiroki mintaqada taraqqiyot, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta'minlashdagi rolini kuchaytiradi.
Bugungi kunda O'zbekiston-Qozog'iston munosabatlari o'zaro hamkorlikning yangi darajasiga ko'tarilmoqda. Bu Markaziy Osiyoning qardosh xalqlari ittifoqi kuchli salohiyatga ega ekanligini va butun mintaqa uchun tayanch bo'lib xizmat qilishini tasdiqlaydi. Shu nuqtai nazardan, Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning O'zbekistonga bo'lajak tashrifi yaxshi qo'shnichilik munosabatlari tarixida yangi sahifa ochadi va ikki mamlakatning birgalikdagi sa'y-harakatlari Markaziy Osiyo mintaqasini tinchlik, barqaror rivojlanish va farovonlik makoniga aylantirishga hissa qo'shadi.