O'zbekiston va Xitoyning 5 ta shahar va tumanlari o'rtasida birodarlashgan hududlar munosabatlari o'rnatildi
Avgust 18, 2025. 13:10 • 35 soniya
TOSHKENT, 18-avgust. / "Dunyo" AA/. O'zbekistonning 5 shahar va tumanlari hamda Xitoyning Shinjon-Uyg'ur avtonom rayoni Qashg'ar prefekturasining shahar va uyezdlari o'rtasida birodarlashgan hududlar munosabatlari o'rnatildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Xitoyning "Sinxua" axborot agentligi ma'lumotiga ko'ra, davom etayotgan 15-Qashg'ar Markaziy va Janubiy Osiyo savdo yarmarkasi doirasida o'tkazilgan almashinuv konferensiya davomida birodarlashgan hududlar to'g'risidagi tegishli hujjatlar imzolandi.
Jamladan, Qashqar okrugi va Surxondaryo viloyatining Qiziriq tumani, Qashqar shahri va Samarqand viloyatining Kattaqo'rg'on tumani hamda Farg'ona viloyatining Farg'ona shahri, Shache uyezdi va Farg'ona viloyatining Marg'ilon shahri, shuningdek, Szepu uyezdi va Farg'ona viloyatining Qo'qon shahri o'rtasida birodarlik munosabatlari o'rnatildi.