Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti va Malayziyaning UNITEN universiteti o'rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi
Oktabr 18, 2025. 12:51 • 2 daq
KUALA-LUMPUR, 18-oktyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekistonning Malayziyadagi elchixonasi diplomatlari Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti va Malayziyaning UNITEN universiteti o'rtasida hamkorlik memorandumlarini almashish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
ASEAN energetika vazirlarining 43-uchrashuvi va Energetika biznes-forumi doirasida tashkil etilgan maxsus tadbirda Malayziya Bosh vazir o'rinbosari, energetika va suv resurslari vaziri Fadilloh Yusuf, "Tenaga National Berhad" milliy energetika kompaniyasi prezidenti va bosh direktori Megat Jaloliddin Hasan, UNITEN universiteti prorektori Xayrul Solih Sahari va boshqalar ishtirok etdi.
Bosh vazir o'rinbosari Fadilloh Yusuf o'z nutqida joriy yil iyun oyida O'zbekistonga amalga oshirgan tashrifi natijalarini yuksak baholadi. U qo'shma loyihalarni amalga oshirishda mamlakat hukumati tomonidan zarur ko'mak ko'rsatilishini tasdiqladi.
UNITEN universiteti vakillariga ko'ra, mazkur memorandumning imzolanishi Bosh vazir o'rinbosari Fadilloh Yusufning O'zbekistonga tashrifi chog'ida erishilgan kelishuvlarning amaliy amalga oshirishning boshlanishi bo'ldi.
Universitet ixtisoslashtirilgan o'quv dasturlarini ishlab chiqishni yakunlamoqda va 2026-yil boshidan o'zbekistonlik talabalarni o'qitish va O'zbekiston energetika sohasi uchun yuqori malakali muhandis-texnik kadrlar tayyorlashni boshlashga tayyor. Malayziya universiteti vakillari, shuningdek, Navoiy davlat konchilik va texnologiya universiteti tajribasini o'rganishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
UNITEN delegatsiyasining sentyabr oyida O'zbekistonga safari chog'ida imzolangan memorandum universitetlar o'rtasida akademik va ilmiy hamkorlik bo'yicha hamkorlikni nazarda tutadi. Hujjatda, shuningdek, qo'shma tadqiqotlar, tajriba almashish, qo'shma grantlar va nashrlar ishlab chiqish, konferensiyalar tashkil etish, malaka oshirish, professor-o'qituvchilar va talabalar almashinuvini yo'lga qo'yish ko'zda tutilgan.