May 13, 2026. 18:25 • 55 soniya
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarining bugungi holati va yana-da rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalar, iqtisodiy sheriklik va turizm kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish muhimligini alohida taʼkidladilar.
Taro Kono Yaponiya delegatsiyasining joriy yil 1-3-may kunlari O‘zbekistonga tashrifi mazmunli va samarali o‘tganini qayd etib, safar doirasida erishilgan kelishuvlarni amaliy ro‘yobga chiqarishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlarini turli yo‘nalishlarda yana-da mustahkamlash hamda doimiy ishchi aloqalarni qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldilar.