O'zbekiston va BMT o'rtasida 2026-2030-yillarga mo'ljallangan yangi Hadli dastur imzolandi
TOSHKENT, 25-oktyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O'zbekiston va Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'rtasida 2026-2030-yillarga mo'ljallangan yangi Hadli dasturni imzolash marosimi bo'lib o'tdi, deb xabar beradi "Dunyo" AA muxbiri.
Hujjat barqaror rivojlanishni rag'batlantirish, tengsizlikni kamaytirish va barcha fuqarolar uchun teng imkoniyatlarni ta'minlashga qaratilgan. Besh yil davomida ushbu dastur O'zbekistonning milliy rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishni qo'llab-quvvatlovchi 25 ta BMT agentligi, jamg'armasi va dasturlari uchun ustuvor yo'nalishlarni belgilaydi.
Yangi dastur quyidagi oltita asosiy yo'nalishni qamrab oladi:
- samarali boshqaruv va qonun ustuvorligi;
- bandlik va ijtimoiy himoya;
- sog'liqni saqlash;
- ta'lim;
- ekologik barqarorlik;
- Orol dengizi mintaqasini rivojlantirish.
BMTning O'zbekistondagi doimiy koordinatori Sabina Mahl yangi kelishuv insonlarni barcha tashabbuslarning markaziga qo'yishini va tomonlarning farovon, inklyuziv va barqaror kelajakni qurishga bo'lgan umumiy majburiyatini aks ettirishini ta'kidladi. "BMT va O'zbekiston o'rtasida yangi besh yilga mo'ljallangan dasturni imzolash muhim, bu insonlarga yo'naltirilgan qadamdir. U odamlarga va hayot sifatini yaxshilash bilan bog'liq barcha narsalarga: sog'liqni saqlash, ta'lim, ijtimoiy himoya va atrof-muhitga qaratilgan. Biz bugun O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo'llab-quvvatlashdan faxrlanamiz ham har bir erkak va ayol mamlakat taraqqiyotiga hissa qo'shishi va uning taraqqiyotidan foyda ko'rishi mumkinligiga ishonamiz. O'zbekiston BMTning muhim a'zosi va biz barqaror kelajak uchun birgalikda ishlashdan faxrlanamiz", – dedi u.
Tadbir davomida Oliy Majlis Senati raisining birinchi o'rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev O'zbekistonning BMT bilan o'zaro hamkorligining tizimli xususiyatini ta'kidladi va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda qo'shma sa'y-harakatlarning muhimligini ta'kidladi.
"Ushbu dasturning imzolanishi O'zbekiston va BMT o'rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichini ochadi, bu ta'lim va sog'liqni saqlashdan tortib atrof-muhit va gender siyosatigacha bo'lgan 19 ta sohada aniq maqsadlarga asoslangan. Biz nafaqat milliy darajada, balki mintaqaviy va hududlar darajasida ham taraqqiyotni o'lchash imkonini beruvchi tizim yaratmoqdamiz. Axir, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish davlat, fuqarolik jamiyati va ilmiy hamjamiyatning umumiy maqsadi bo'lib, hozirgi va kelajak avlodlar hayotini yaxshilashga qaratilgan",– dedi Sodiq Safoyev.
BMT kuniga bag'ishlangan tadbir O'zbekiston va Birlashgan Millatlar Tashkiloti o'rtasidagi mustahkam sheriklikning ramziga aylandi.
Tadbirda nodavlat tashkilotlari, fuqarolik jamiyati, shuningdek, vazirliklar, O'zbekistonda akkreditatsiyadan o'tgan diplomatik korpus va xalqaro vakolatxonalar vakillari ishtirok etdi.